Debata v Rudolfinu
Autor: ČTK

Čtvrteční střet Miloše Zemana a Jiřího Drahoše se téměř v ničem nepodobal tomu prvnímu. Nejen formou, ale i výkony obou kandidátů. Zatímco v úterý byl výraznější současný prezident, druhý patřil Jiřímu Drahošovi. Už nepřipomínal nervózního profesora, ale pohotového politika.

Prezidentský duel probíhal důstojně, věcně a v krásném prostředí Rudolfina. V divokém duelu pořádaném TV Prima se evidentně cítil lépe Miloš Zeman, nyní se skoro zdálo, že mu chyběla energie jeho podporovatelů. Působil unaveně a chvílemi i odevzdaně, což u něj není obvyklé. Jiří Drahoš překvapoval pohotovými reakcemi. Když mu například moderátorka Světlana Witowská řekla, že nemá politické zkušenosti, zatímco prezident „má bohatou politickou zkušenost,“ zareagoval Drahoš s odkazem na jeho minulost slovy: „No, tu bych raději neměl.“

Reklama
Reklama

A když se podobně Miloš Zeman ohradil, že pokud jsme členy NATO, nemůže být pro nás Rusko „bezpečnostním rizikem“, Jiří Drahoš namítl, že v ruské vojenské doktríně stojí, že hlavním nepřítelem je NATO, takže jsme pro Kreml cílem. Tím ukázal lepší orientaci v tématu než současná hlava státu.

Erik Tabery: O čem se také rozhoduje ve druhém kole prezidentské volby

Miloš Zeman ale neudělal jedinou chybu. Odvedl svůj standardní výkon, byl méně agresivní než na Primě, nabízel mnohem kratší odpovědi, čímž působil lépe. Jak už jsem uvedl po první debatě, těžko se dá hodnotit, kdo debatu vyhrál, protože každý ji bude hodnotit podle svých kritérií. Nicméně tahle diskuse patřila Drahošovi. Byl výrazný, pohotový, srozumitelný - a tentokrát se ani on nedopustil chyb. V každém z témat se dobře orientoval.

Veřejnost má možnost si vybrat z kandidátů, kteří jen těžko mohou být odlišnější, což potvrdila i debata. Miloš Zeman mimo jiné potvrdil větší blízkost ruské politice, Jiří Drahoš kladl důraz na západní orientaci. Zeman zopakoval svou blízkost Andreji Babišovi, když ho podpořil jak v kauze Čapí hnízdo, tak při sestavování vlády, Drahoš deklaroval odstup. Podobný přístup sice měli v odmítání tzv. uprchlických kvót - každopádně je však naprosto zřejmé, že kdo chce změnu politického stylu, dá přednost Jiřímu Drahošovi. Kdo je spokojen s podobou české politiky, upřednostní Miloše Zemana.

Na závěr ještě jedna novinářská douška. Sledovat moderaci Světlany Witowské bylo jako dát si účinný lék na bolavou angínu. Po ostudných debatách privátních televizí předvedla vrcholný výkon. Kladla velké množství důležitých a nepříjemných otázek, což je pro moderátora velmi náročné. Zvládla to však mistrně a dokázala pohotově reagovat.

Odemčeno: Rozhovor s Jiřím Drahošem o tom, jak chce změnit Českou republiku

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

tabery-bratislava
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2277

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte