Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

David Rath jako lekce osvěty právního státu

Někdejší ministr a hejtman byl propuštěn na podmínku za dobré chování

David Rath v jednací síni Vrchního soudu v Praze, 2019 • Autor: ČTK, Kamaryt Michal
David Rath v jednací síni Vrchního soudu v Praze, 2019 • Autor: ČTK, Kamaryt Michal

Krajský soud v Brně v úterý propustil Davida Ratha. Někdejší politik a středočeský hejtman se dostal ven na podmínku za dobré chování. Aby si nemusel odpykat zbytek sedmiletého trestu, nesmí podle uložené podmínky dalších sedm let spáchat žádný trestný čin. Rath zatím strávil ve vězení tři roky a devět měsíců. V nejbližší době ho čeká další odvolací řízení - Rath dostal za jinou trestnou činnost (korupce, zneužití pravomoci) celkem osm let vězení, do něhož je započítán předchozí sedmiletý trest. Pokud bude odvolacím soudem odsouzen, bude se muset vrátit do vězení k odpykání roku, který dostal navíc. Spravedlnost je někdy složitá; v každém případě byl Rath 11. Ledna v dopoledních hodinách propuštěn z vězení v Brně - Bohunicích. V této souvislosti připomínáme následující komentář:

Brněnský městský soud rozhodl, že David Rath může jako vzorný vězeň po odpykání poloviny svého sedmiletého trestu za korupci opustit tamní věznici. Státní zástupkyně nesouhlasí, chce se odvolat, protože se domnívá, že bývalý středočeský hejtman si nikdy neuvědomil, proč byl potrestán, neakceptoval spravedlnost a měl by být ještě „převychováván“.

Je pravdou, že celých devět let, od chvíle co byl obviněn, zpochybňoval David Rath justici, tvářil se, že je obětí politického procesu, že je šikanován a nikdy jsme od něj neslyšeli lítost nad tím, že se jako vysoký politik a mocná persona nechal uplatit. Na druhou stranu ve vězení pracoval jako lékař, byl svědomitý, pilný, bral si služby navíc, a odměnou za takové chování bývá podmíněná svoboda.

K tomu má David Rath ještě jeden problém, stále ještě není pravomocně ukončen soudní proces za jeho další podíl na korupci. V tzv. druhé větvi jeho případu mu soud zatím nepravomocně přidal k sedmi letům rok navíc. Odvolací soud se bude konat podle všeho někdy začátkem příštího roku, a pokud stvrdí původní osmiletý trest, Rath by se do vězení ještě vrátil „odsedět si“ to, co dostal navíc.

Každopádně jeden „výchovný efekt“ už tu máme: jeho případ je oněch devět let jakousi osvětovou lekcí nejen pro občany, ale pro soudy, žalobce i policii. Případ někdejšího sociálnědemokratického ministra a hejtmana prošel tolika zvraty, překvapivými soudními verdikty, neuvěřitelnými nápady obhajoby a zapojením soudů, že i naprostý laik, který se aspoň trochu zajímal, dnes rozumí, jak komplikovaná může být v Česku vymahatelnost práva a spravedlnosti.

David Rath je chytrý muž a dokázal si stěžovat na cokoli, uměl napadnout jakékoli právní či správní rozhodnutí, že dokonale vyzkoušel kvalitu tuzemské justice. Tvrdil nejen, že jde o zmanipulovaný politický proces, napadal také vyšetřování, důkazy, policejní odposlechy, práci a zaujatost žalobce i soudce – a téměř vše prověřovaly vyšší instance, někdy se dostala věc až k Ústavnímu soudu. A tak se krůček po krůčku ukazovalo, co je ve stíhání obviněného a obžalovaného dovoleno a co je už za hranou.

Justice dokázala obstát proti všem výhradám. Rath třeba tvrdil, že policie jeho i další odsouzené odposlouchávala neoprávněně. Tahle jeho stížnost vyžádala názor několika soudů, zasvěcenou debatu a rozhodnutí, že jej policie odposlouchávala oprávněně, a že způsob, jak policie a žalobci vyšetřovali, obstojí před soudy i napříště v jiných případech. Justice si v případu Rath důkladně procvičila, jak prokazovat pevnost důkazů, jak je obhájit před soudcem a veřejnost měla možnost to vše sledovat v přímém přenosu.

Včetně třeba právních tahanic okolo jeho nástupu do vězení – David Rath nastoupil do jiné věznice, než měl, a dostal tam docela slušné výhody. Řešení opět mohla veřejnost sledovat online a David Rath musel nakonec projít nástupem a „přijímačem“ jako každý běžný vězeň.

A vlastně i jeho podmíněné propuštění je další lekcí zmíněné osvěty. Státní zástupkyně bude muset vysvětlit, co si tuzemští žalobci představují pod smyslem trestu vězení - a proč by měl David Rath přes své vzorné chování zůstat jako nepolepšený vězeň dále ve své cele.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].