Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Komentáře

ČT a vládní radní

Kontrolní rady České televize, Českého rozhlasu a ČTK pozvolna většinově obsazují lidé, kteří nevěří v nezávislost médií

Autor: archiv ihned
Autor: archiv ihned

Hnutí ANO se musí nechat, že upevňování pozic mu jde mistrovsky. Zneužívání moci tu probíhalo mnohokrát: snaha měnit volební pravidla, tiskové zákony, omezovat nezávislost soudů… To všechno zkoušeli zástupci mnohých stran. Ale Andrej Babiš na to jde chytřeji. A proto je úspěšný. Dokazuje to i středeční zvolení Hany Lipovské, Pavla Matochy a Luboše Xavera Veselého do Rady ČT.

ANO ví, že změna ústavních či volebních zákonů by neprošla, protože máme Senát. Navíc by mohl zasáhnout Ústavní soud. Proč to také dělat „po maďarsku”, kdy je kolem toho řev, když to jde jinak a jednodušeji? Postupně. Dobrým marketingem. Vlastněním médií. Dosazováním svých lidí, kam to jen jde. Kupováním voličů. Atd.

Kontrolní rady České televize, Českého rozhlasu a ČTK pozvolna většinově obsazují lidé, kteří nevěří v nezávislost médií. Už delší čas se tu vytváří dojem, že je třeba v radách, potažmo ve vysílání jen “vybalancovat” převládající názor, aby v médiích panovala pluralita. Jenže je stále evidentnější, že tu nejde o “vybalancování”, ale naopak o nastolení jediného správného názoru. Stále dokola se opakuje, že veřejnoprávní média někomu straní, nejsou však pro to žádná relevantní data.

Koalice ANO, SPD, KSČM, Trikolóry a ČSSD postupně obsazuje tuzemské instituce. A u těch mediálních je potenciální dopad na budoucnost země zásadní. Soukromá média slábnou, navíc nemalou část z nich vlastní premiér a šéf ANO Babiš - takže kdo ovládne veřejnoprávní instituce, ovládne nemalou část zdejší informační a diskusní platformy.

Kolegové v České televizi a Českém rozhlase to budou mít stále těžší. To ale neznamená, že musí automaticky přijít nějaká variace na “normalizaci”. V první fázi budou politici a jejich noví vyslanci v radách sázet na autocenzuru novinářů a jejich šéfů. Ani to jim však nemusí vyjít - pokud redakce neustoupí z principů nezávislé žurnalistiky, novináři budou loajální k smyslu své instituce, a ne k tomu, kdo vládne, mohou svést úspěšný zápas, který se týká nás všech.

Pro kolegy v ČT musí být dnešní den velmi znejišťující, jejich tým je však dost kvalitní na to, aby ten boj zvládl.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].