Virus
Předseda vlády Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch; březen 2020 • Autor: ČTK

V jistém smyslu nebylo těžké si ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha oblíbit. Mezi Babišovou agresivitou a Havlíčkovou hektičností byl Adamův vlídný tón a tlumený hlas těmi projevy, které se oceňují zejména v  časech, jaké přišly na jaře. Politika je ale nevděčná disciplína a vždycky na ní lze nějaké nedostatky najít. Proto i Vojtěchova vlídnost začala být časem podezřelá, když čím dál víc  vycházelo najevo, jak málo se umí prosadit. A neprosadit se, když řídíte záchranné práce během pandemie, je docela podstatný problém.

O tom, nakolik Vojtěch svoji práci zvládnul, se ještě bude více či méně odborně diskutovat, jakkoliv to přestalo být s jeho rezignací podstatné. Čísla nakažených ale ukazují, že Česko selhává jako celek: vládní politici v čele s Babišem ve schopnosti umět se včas a dobře rozhodnout, veřejnost v ukázněnosti a schopnosti brát zjevný problém vážně. Ministr zdravotnictví se ocitl v nebývale složité pozici, to je bez debat. Ovšem připravení, politicky a odborně zdatní lidé berou právě takové momenty jako šanci stát se lídry a vyniknout. A asi neřekneme nic objevného, když konstatujeme, že Adam Vojtěch se takovým lídrem ani náznakem nestal.

Reklama
Reklama

Čtěte také: Vojtěch končí – začíná kritický týden s koronavirem

V prvních týdnech se nechal vytlačit všudypřítomným Babišem, tvářil se utrápeně, jako by za oponou pravidelně dostával pár facek. Pod jeho vedením vystřídal úřad tři hlavní epidemiology a dvě hlavní hygieničky, aniž bychom pořádně věděli proč. Zvládat boj s koronavirem se učili za pochodu všichni, takže leccos bylo třeba Vojtěchovi prominout. Bod zlomu však přišel v půlce srpna, kdy velmi rozumně ohlásil návrat roušek, aby jej po pár dnech pod nátlakem nejhlavnějšího epidemiologa Babiše zase zrušil. V té chvíli bylo jasné, že ministr tenhle mimořádně vážný boj neřídí, a je tedy přebytečný.

Nad tím samozřejmě visí otázka, nakolik prozradil něco nechtěného o ANO jako takovém. Zvlášť když  Babiš hned po Vojtěchově odstoupení vysvětlil, že “toho na Vojtěcha bylo moc”, myšleno celá ta kritika opozice a dotěrnost médií. Nejpozději v té chvíli měli voliči ANO znervóznět: pokud někdo prchá z pozice ministra zdravotnictví uprostřed pandemie proto, že nesnese kritiku opozice a médií, zjevně není na práci ministra připravený. A je šokující, že to majitel Agrofertu nepoznal dřív.

A ještě poznámka k novému ministrovi: plukovník Roman Prymula měl na starosti rozjezd chytré karantény, která se potácí v největších problémech.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2278

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte