0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Komentáře21. 9. 20203 minuty

Bylo toho na něj moc? Vážně?

Ministrovi zdravotnictví za ANO prý došly síly uprostřed klíčového úkolu jen proto, že na něj tlačila opozice a média

V jistém smyslu nebylo těžké si ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha oblíbit. Mezi Babišovou agresivitou a Havlíčkovou hektičností byl Adamův vlídný tón a tlumený hlas těmi projevy, které se oceňují zejména v časech, jaké přišly na jaře. Politika je ale nevděčná disciplína a vždycky na ní lze nějaké nedostatky najít. Proto i Vojtěchova vlídnost začala být časem podezřelá, když čím dál víc  vycházelo najevo, jak málo se umí prosadit. A neprosadit se, když řídíte záchranné práce během pandemie, je docela podstatný problém.

O tom, nakolik Vojtěch svoji práci zvládnul, se ještě bude více či méně odborně diskutovat, jakkoliv to přestalo být s jeho rezignací podstatné. Čísla nakažených ale ukazují, že Česko selhává jako celek: vládní politici v čele s Babišem ve schopnosti umět se včas a dobře rozhodnout, veřejnost v ukázněnosti a schopnosti brát zjevný problém vážně. Ministr zdravotnictví se ocitl v nebývale složité pozici, to je bez debat. Ovšem připravení, politicky a odborně zdatní lidé berou právě takové momenty jako šanci stát se lídry a vyniknout. A asi neřekneme nic objevného, když konstatujeme, že Adam Vojtěch se takovým lídrem ani náznakem nestal.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

V prvních týdnech se nechal vytlačit všudypřítomným Babišem, tvářil se utrápeně, jako by za oponou pravidelně dostával pár facek. Pod jeho vedením vystřídal úřad tři hlavní epidemiology a dvě hlavní hygieničky, aniž bychom pořádně věděli proč. Zvládat boj s koronavirem se učili za pochodu všichni, takže leccos bylo třeba Vojtěchovi prominout. Bod zlomu však přišel v půlce srpna, kdy velmi rozumně ohlásil návrat roušek, aby jej po pár dnech pod nátlakem nejhlavnějšího epidemiologa Babiše zase zrušil. V té chvíli bylo jasné, že ministr tenhle mimořádně vážný boj neřídí, a je tedy přebytečný.

Nad tím samozřejmě visí otázka, nakolik prozradil něco nechtěného o ANO jako takovém. Zvlášť když  Babiš hned po Vojtěchově odstoupení vysvětlil, že “toho na Vojtěcha bylo moc”, myšleno celá ta kritika opozice a dotěrnost médií. Nejpozději v té chvíli měli voliči ANO znervóznět: pokud někdo prchá z pozice ministra zdravotnictví uprostřed pandemie proto, že nesnese kritiku opozice a médií, zjevně není na práci ministra připravený. A je šokující, že to majitel Agrofertu nepoznal dřív.

A ještě poznámka k novému ministrovi: plukovník Roman Prymula měl na starosti rozjezd chytré karantény, která se potácí v největších problémech.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].