Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Adam Vojtěch končí – začíná kritický týden s koronavirem

Ministr zdravotnictví podal rezignaci kvůli nezvládnutí pandemie

Ministr zdravotnictví Vojtěch Adam, červenec 2020   • Autor: Jan Handrejch
Ministr zdravotnictví Vojtěch Adam, červenec 2020 • Autor: Jan Handrejch

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch končí. V pondělí ráno oznámil, že už předal předsedovi vlády rezignaci. „Po důkladném zvážení aktuální situace jsem se rozhodl, že odstoupím z funkce. Chci tím vytvořit prostor pro nové řešení epidemie koronaviru, která nás jistě bude ještě nějaký čas provázet,“ řekl Vojtěch na tiskové konferenci.

Premiér Andrej Babiš poté na Facebooku napsal, že nebýt koronaviru, vzpomínalo by se na Vojtěcha jako na nejlepšího ministra. „Chápu, že už toho na něj muselo být moc,“ uvedl. O několik hodin pak oznámil, že novým ministrem zdravotnictví se stal někdejší Vojtěchův náměstek Roman Prymula.  Krátce vedl krizový štáb, pak se stal zmocněncem pro vědu a výzkum. Prezident Miloš Zeman už ho jmenoval do funkce.

„Konkrétní jméno nic nevyřeší a nezmění, pokud se nezmění přístup pana premiéra,“ prohlásila po Vojtěchově rezignaci místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová. Ministrův konec je logickým výsledkem nezvládnuté druhé vlny koronaviru, která je v Česku poslední týden jednou z nejsilnějších v Evropě. Selhání ministra lze nyní vidět v tom, že během léta neprosadil dost rychle zefektivnění hygienických stanic tak, aby byly na nápor druhé vlny připraveny.

Podle opozičních lídrů však rezignace nic nemění na tom, že hlavní odpovědnost za stávající situaci má premiér. „Žádnému ministrovi se nemůže pracovat dobře, když do jeho resortu a rozhodování výrazně mluví premiér, který má tom daném resortu velmi povrchní informace,“ řekl v reakci na rezignaci v České televizi šéf lidovců Marian Jurečka.

Vojtěch už na konci léta navrhoval znovuzavedení roušek, ale Andrej Babiš poté rozhodnutí sám zrušil s ohledem na veřejné mínění. „Možná to byla chyba, možná jsme si je měli nechat celé léto. Ale nevím, co by na to lidé říkali,“ prohlásil k obratu na konci léta minulý týden Babiš. V pondělí má vláda obnovit fungování krizového štábu pod vedením ministra vnitra Jana Hamáčka. Babiš jeho zřízení ještě před týdnem odmítal, po tlaku ze strany krajů a po dalším nárůstu počtu nakažených ale koncem týdne souhlasil.

Hygiena má také tento týden dostat nové posily pro obvolávání nakažených a jejich rizikových kontaktů, ale při stávajícím tempu šíření nákazy trasování dál stíhá jen s velkým zpožděním. Na hraně jsou také kapacity testování, na testy se musí čekat nebo se v odběrových místech tvoří dlouhé fronty. Už minulý týden chodilo na testy podle Vojtěcha 18 až 19 tisíc lidí, přitom odběrová místa napříč republikou byla schopna zvládnout jen 21 tisíc případů.
Svoje krizové plány aktivují také nemocnice.

Počet nově potvrzených případů koronaviru minulý čtvrtek poprvé překročil tři tisíce denně, takže Česko v tomto údaji vyskočilo na nejhorší místo v Evropě po Černé Hoře. A tyto počty vzhledem k setrvačnosti epidemie nejspíš tento týden dál porostou. Vojtěchův tým ve čtvrtek potvrdil, že takzvané reprodukční číslo je dál vysoké na úrovni kolem 1,6. To znamená, že jeden nemocný nakazí v průměru 1,6 člověka během pěti dnů. Dokud se číslo nesníží k jedničce, poroste nejen počet nakažených, ale i každodenní přírůstky. Roman Prymula v neděli v televizi Prima varoval, že denní přírůstek nemocných může tento týden vystoupat na šest až osm tisíc.

Data o zaplnění nemocnic jsou od neděle volně dostupná na webu. Fakt, že čísla se jeví znepokojivě, v neděli potvrdil v České televizi Vladimír Černý, který má jako předseda České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny na starosti stav špičkových pracovišť kvůli koronaviru sledovat. Pokud počty nakažených dosáhnout čtyř tisíc denně, bude už podle Černého nutné začít kvůli druhé vlně koronaviru začít v nemocnicích přeskupovat síly.

„Budeme muset zásadně vstoupit do rozsahu poskytování zásadní necovidové péče,“ prohlásil Černý v pořadu Otázky Václava Moravce. Doba, během níž se můžou nemocnice na vlnu nákazy připravit, je podle něj zhruba tři týdny. „Bude potřeba pacienty směřovat do jiných krajů, do jiných nemocnic. To se může stát vzhledem k nerovnoměrnosti kapacit,“ uvedl ve stejném pořadu Vojtěch.

Podle Černého se má v pondělí konat schůzka se všemi pražskými nemocnicemi, aby se dopad druhé vlny na jejich chod koordinoval. Kvůli nutnosti zpomalit šíření nákazy lze očekávat zavedení dalších opatření týkajících se chodu škol nebo hromadných akcí. Večer má v České televizi Andrej Babiš projev, kde by měl novou strategii vyložit.

Vojtěchův konec má i politický rozměr – příští víkend jsou krajské volby a podle nového volebního modelu agentury Kantar pro ČT klesla podpora hnutí ANO kvůli ztrátě důvěry, zadlužení země a chaotickému řešení koronaviru na 27,5 procenta.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].