Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Boj o Prahu

Koalice v hlavním městě je důležitá i pro premiéra Fialu

Pražští lídři Spolu • Autor: Matěj Stránský
Pražští lídři Spolu • Autor: Matěj Stránský

Podoba pražské koalice byla vždy důležitá pro velkou politiku, ale letos je důležitost ještě o trochu větší. Ačkoli vládní politici odmítali tvrzení opozice, že komunální volby jsou referendem o kabinetu Petra Fialy, v hlavním městě to tak bylo a bude. I proto jsou první jednání o pražské radnici rozpačitá.

Jasný řez

Kandidát na primátora za ODS Bohuslav Svoboda vypadal po jednání s Piráty rozladěně. Ti mu zopakovali, že platí jejich předvolební slib voličům, že nebudou v radě města zasedat s trestně stíhaným politikem. Řeč je o Janu Wolfovi z KDU-ČSL, kterého policie obvinila kvůli sportovním dotacím na pražském magistrátu. Svoboda na to reagoval s tím, že si Piráti kladou složité podmínky. Složité ovšem v tomto ohledu nejsou: ODS také často zmiňovala, že nejde vládnout s trestně stíhaným Andrejem Babišem.

Jestli se na tomto bodě jednání zaseknou, nebude to dávat smysl, protože problém je snadno řešitelný. A měla by ho tak řešit i koalice Spolu bez tlaku Pirátů. Kandidátce Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) by pak nezbylo nic jiného než jít do vlády s ANO. To není problém v řadě jiných měst, například v Ostravě už je koalice ANO, Spolu a Pirátů domluvena. Jenže hlavní město v sobě nese symboliku: pokud by se tady vládní strany spojily s ANO, oslabilo by to jasný řez mezi hnutím Andreje Babiše a kabinetem Petra Fialy.

Navíc ostravský primátor Tomáš Macura nepatří do fanklubu šéfa hnutí, zatímco pražský lídr ANO Patrik Nacher vystupuje, jako kdyby měli s Andrejem Babišem minimálně společnou jednu plíci. Snaha domluvit se na půdorysu vládních stran tak bude silnější u vedení ODS, KDU-ČSL a TOP 09, mnohem menší sentiment je u jejich pražských zástupců.

Strany však musí být opatrné, protože v Praze se evidentně hlasovalo i podle velké politiky. Nemáme na to zatím data, ale zatímco před parlamentním volbami se dalo téměř nahmatat, jak v posledních dnech před hlasováním přecházejí voliči ke koalici Spolu, protože Petru Fialovi se podařila kampaň, letos bylo zase znát, jak Spolu postupně ztrácí, protože Bohuslavu Svobodovi se předvolební boj nevyvedl. Dost lidí nicméně dávalo najevo, že v Praze chtějí podpořit premiéra a jeho koalici.

Velká politika pomohla i Pirátům, na sociálních sítích hodně lidí psalo, že chtěli podpořit Prahu Sobě, ale protože jsou Piráti ve vládě, chtěli dát najevo sounáležitost. Nemusí se to týkat obrovského množství voličů, ale Spolu nakonec dopadla hůře, než se čekalo, a podobně i Praha Sobě.

Petr Fiala si pražskou koalici s ANO rozhodně nepřeje a jeho pražští kolegové by mu měli naslouchat, protože jim k vítězství nemálo pomohl. Na cestě ke společné radnici bude ještě hodně kamenů a osud Jana Wolfa je opravdu jen detail.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].