Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře, Politika

Překvapivé volby

Proč velké strany propadly ve svých tradičních baštách

Korupci na krku a přesto ji ČSSD poslalo do voleb • Autor: Milan Jaroš
Korupci na krku a přesto ji ČSSD poslalo do voleb • Autor: Milan Jaroš

Na první pohled to nedává logiku. I když na sever a jih Čech už delší dobu tečou peníze z různých dotačních programů a viditelně se tam zvyšuje životní úroveň, krajská vedení tam stejně propadla. V případě Ústecka vládnoucí ČSSD skončila s odstupem skoro deseti procent za prvními komunisty, v případě jihu země dopadla ještě hůř ODS, která je až čtvrtá za sociálními demokraty, komunisty a Jihočechy (vznikli z členů, kteří se odtrhli od ODS).

Dramatický neúspěch vládnoucích elit ČSSD a ODS v těchto krajích jasně ukazuje, jak hodně se nemusí vyplatit, když se regionální buňky stran začnou proměňovat v neprůhledné byznysové struktury. A co to může přinést za výsledek, když se problém centrální vedení nesnaží nijak řešit.

I když v severních Čechách bylo letos zatčeno nebo odsouzeno několik politiků a úředníků kolem dosluhující hejtmanky Jany Vaňhové (ČSSD) kvůli korupčnímu nakládání s evropskými dotacemi, ČSSD opět poslala do souboje o vedení kraje stejné tváře včetně Vaňhové.

A podobně tomu bylo i na Českobudějovicku. Lídr kandidátky ODS, starosta Hluboké Tomáš Jirsa, byl zase jedním z nejbližších spolupracovníků Pavla Dlouhého, který má v kraji pověst muže, jenž zezadu tahá za nitky a který vymyslel a nastavil pravidla různých předražených zakázek, které drancují veřejné rozpočty.

Výsledek téhle personální politiky je pak jasný volební propad. Naopak výsledek Jiřího Pospíšila (ODS) na Plzeňsku, zřejmě jako jediný za ODS vyhraje volby v nějakém kraji, signalizuje, že na druhé straně voliči upřednostňují kandidáty, kteří se s korupcí alespoň snaží něco dělat. I když premiér Petr Nečas Pospíšila před časem odvolal z vlády za to, že údajně rozpočtově nezvládá svůj resort, Pospíšil teď bodoval. Podle analytiků je to především tím, že neměl na kontě žádnou aféru.

Ne že by šlo úplně jednoduše říci, že všichni Češi tentokrát volili protikorupčně (na druhé straně poslali do druhého senátního kola v Praze komunistu Jiřího Dolejše, který si byl ochotný v testu MF DNES vzít úplatek za změnu zákona), často právě tento faktor a schopnost stranických centrál přizpůsobit mu své kandidátky ale volební výsledek hodně rozhodl.

Onlineovou reportáž z volební soboty si můžete přečíst zde.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].