0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Jeden den v životě16. 11. 20203 minuty

Martyrium po telefonu: ordinace praktické lékařky v listopadu

Anna Dvořáčková

Nedávno jsme publikovali text Martyrium po telefonu aneb jeden zářijový den praktické lékařky. Protože se jednalo o informace ze září, oslovili jsme autorku Annu Dvořáčkovou s prosbou o aktuální informace k provozu její ordinace.

Listopadové shrnutí

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Mnoho věcí se od září změnilo k lepšímu. Pacienti jsou poměrně ukáznění a již se nestává denně, že by chodili do ordinace s kašlem a teplotou bez objednání. Také telefon zvoní trochu méně a už se neděje to, že v momentě, kdy telefon položím, zazvoní znovu a takhle pořád dokola. Někdy máme dokonce celých pět minut, kdy nezazvoní vůbec – balzám na mé uši. Je to částečně samozřejmě tím, že pozitivních pacientů a kontaktů ubylo, lepší spoluprací s hygienou, ale trochu také tím, že naše pozitivní pacienty a jejich kontakty cíleně obvoláváme. Každý dostane termín kontroly. Ví, že se mu ozveme a nebombarduje naše linky. A jedna z nás fyzicky nevyšetřuje pacienty, ale jen telefonuje. Spolupráce s hygienou ale není vždy ideální, bohužel někdy je vidět to, že pacientovi volá jen vyškolený telefonista a ne všechna jejich doporučení jsou zcela správná, například načasování testu u pacientů v jedné domácnosti je dost problematické. Ale jsme rádi za každou pomoc.

Elektronická žádanka na covid-19 je výrazně přehlednější, rozdělená dle zkratek krajů a představte si, že nyní už se v ní dá i vyhledávat! Kapacita odběrových míst v Praze je dostatečná a ve speciálním systému vidím i výsledky indikovaných testů. Bohužel stále není propojený s naším ordinačním programem. Nesmyslné nařízení vystavovat e-neschopenku naprosto všem v karanténě se zrušilo a nyní ji vystavujeme jen těm, kteří ji potřebují, což nám velmi pomohlo. Hodně práce nicméně máme s covid–19 pozitivními nemocnými pacienty, kteří jsou hraničně k hospitalizaci, ale třeba si ji nepřejí, nebo byl jejich stav v nemocnici zhodnocen, že hospitalizace v tuto chvíli není zcela nezbytná. Snažíme se udělat maximum, ale péče je to náročná po všech stránkách. A občas se samozřejmě stane i to, že pozitivní pacient má jiné akutní potíže s infekcí covid-19 nesouvisející, které je třeba řešit. To je pak teprve oříšek a vyšetření specialistou nejsou vždy dostupná.

Pacient s nádorem tlustého střeva zvládl operaci, bude mít ještě další komplikovanou onkologickou léčbu a rozhodně ještě nemá vyhráno, ale držíme mu všichni palce.  A moje těhotná pacientka to všechno krásně zvládla a nedávno ve zdraví porodila, je to kluk jako buk! Čísla nakažených utěšeně klesají, tak snad již to nejhorší máme za sebou a naše zdravotnictví to zvládne.

Tak zůstaňme pozitivně naladění, dodržujme opatření, rozvolňujme je postupně a příští rok se prosím všichni naočkujme, ať můžeme v ordinacích a nemocnicích řešit i jiné bonbonky než ten letošní.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].