Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

O čem byste měli vědět víc

Z Pařížské dohody neplyne závazek pro Česko. Klimatická žaloba se vrací k první instanci

Souhrn: ANO a SPD žádají sněmovní debatu o vládním návrhu na snížení červnové valorizace penzí

Happening před jednáním soudu o klimatické žalobě; ilustrační foto • Autor: Matěj Stránský
Happening před jednáním soudu o klimatické žalobě; ilustrační foto • Autor: Matěj Stránský
Geoffrey Hinton
Geoffrey Hinton

Česko řeší první velký soudní případ v otázce klimatu a jeho nedostatečné ochrany. Občanskou žalobu dva roky chystal spolek Klimatická žaloba, který nyní žaluje vybraná ministerstva a vládu za to, že nedělá dostatek pro snižování emisí skleníkových plynů a nepřijala konkrétní opatření na příští roky.

Za pravdu dal spolku v červnu loňského roku Městský soud v Praze, nicméně už tehdy se mluvilo o tom, že podpora argumentů žalobců se nesla v příliš obecném tónu. „Žalovaným se zakazuje pokračovat v porušování práv žalobců nestanovením konkrétních mitigačních opatření vedoucích ke snížení emisí skleníkových plynů o 55 procent do roku 2030 ve srovnání s úrovní v roce 1990,“ konstatoval soud.

Snížení emisí o 55 procent, které aktivisté požadují, se týká závazku, ke kterému se Česko upsalo v rámci EU k roku 2030. Jak ale konkrétního snížení dosáhnout, to už po soudním verdiktu zůstalo na státu. Nelze se proto divit, že jeho reprezentanti se obrátili na výše postavený Nejvyšší správní soud (NSS) s tím, že se závěry pražského soudu nesouhlasí. A NSS případ klimatické žaloby toto pondělí vrátil zpátky Městskému soudu v Praze k novému rozhodnutí s odůvodněním, že z právních předpisů nevyplývá povinnost českého státu snižovat emise skleníkových plynů.

Klimatická žaloba na stát překvapivě uspěla

Jak číst názor Nejvyšší správního soudu? A znamená stopku v boji za klima skrz tuzemské soudy? Zjednodušeně řečeno, klimatičtí aktivisté argumentují mezinárodními dokumenty, které mluví více či méně konkrétně o potřebě snižovat emise skleníkových plynů. Nejvyšší správní soud namítá, že v tomto případu nelze žalovat orgány státu za to, že si počínají nezákonně (a poškozují svou nečinností například budoucí generace), protože ustanovení jednoho ze základních klimatických dokumentů, tedy Pařížské dohody, obsahuje pouze obecné závazky.

Navíc ze zmíněných klimatických cílů v rámci Evropské unie neplyne individuální povinnost pro Českou republiku, jen pro Unii jakožto smluvní stranu Pařížské dohody. „Je tedy třeba odmítnout přístup městského soudu, jenž by vedl k tomu, že namísto kolektivního závazku EU by šlo pouze o 28 individuálních závazků členských států a samotné EU, stanovených v jednotné výši 55 procent,“ píše NSS. „Lze tedy uzavřít, že z Pařížské dohody neplyne České republice přímo závazek snížení emisí skleníkových plynů o 55 procent, jak konstatoval městský soud,“ dodává soud.

Městský soud v Praze se bude muset zabývat žalobou znovu a zřejmě ji v plné rozsahu zamítne. Rozhodnutí NSS, které v tomto případě rozporuje hlavní argumentaci žalobců i prvního soudního rozhodnutí, je pro městský soud závazné. Nicméně nemusí jít o úplný konec a prohru klimatických aktivistů. V zahraničí mnohé klimatické žaloby uspěly až u ústavních soudů, které nejsou předchozími rozhodnutími vázány. S podobnými žalobami uspěly i občanské spolky v jiných evropských zemích. V Německu v roce 2021 spolkový ústavní soud rozhodl, že tamější klimatický zákon je nutné změnit, aby byly vládní závazky ohledně snižování emisí dodrženy, a stát dostal od soudu dvacet měsíců na nápravu. Andrea Procházková


Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák opustil poslanecký klub ANO, podle jeho šéfky Aleny Schillerové „neunesl kritiku“ stranických kolegů za to, že podpořil v prezidentské volbě Petra Pavla, a ne šéfa hnutí Andreje Babiše. Meziročně vzrostl počet zbrojních průkazů i počet zbraní, které Češi vlastní. Zbrojní průkaz si loni udělalo přes pět tisíc lidí, Češi mají doma dnes skoro milion legálně držených zbraní. Městský soud v Praze schválil zahájení insolvenčního řízení s firmou Médea patřící do skupiny finančníka a moderátora TV Barrandov Jaromíra Soukupa, která dluží věřitelům 3,5 milionu korun. Uběhlo pět let od vraždy slovenského novináře Jana Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. „Slušnost je to poslední, co nás při charakteristice slovenské politiky napadne. Lež se chce legitimizovat jako alternativní názor, u politiků často slova předbíhají myšlenky. Navzdory tomu nesmíme na slušnost rezignovat, hlavně nesmíme zapomenout, po čem jsme na náměstích před pěti lety volali, když se budeme opět rozhodovat například ve volbách,“ uvedla slovenská hlava státu Zuzana Čaputová, když v centru Bratislavy uctila památku zavražděných. Finanční analytický úřad zmrazil část majetku slovenského šéfa motorkářského klubu a proputinovského sdružení Nočních vlků Jozefa Hambálka. Server Praha In musí na základě rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 4 stáhnout články a billboardy o údajném znásilnění maséra poslancem KDU-ČSL Jiřím Navrátilem, podle soudkyně se ani náznakem nejednalo o protiprávní čin, jak server tvrdil. Ukrajinská média informovala o tom, že nejméně šest lidí zahynulo při ruském ostřelování jihoukrajinského města Cherson. Ruský prezident Vladimir Putin ve svém projevu k národu ohlásil, že Rusko odstupuje od dohody START, která má držet na uzdě jaderné zbrojení. Nebylo to překvapení - a ani ničím jiným Putin nepřekvapil, když řekl, že konflikt na Ukrajině rozpoutal Západ, který se systematicky snaží Rusko zničit. Ministr vnitra Vít Rakušan požádal o zařazení senátní novely o zavedení korespondenční volby pro české občany ze zahraničí na jednání Poslanecké sněmovny. Zvolený prezident Petr Pavel v Ústřední vojenské nemocnici v Praze absolvoval lékařskou prohlídku, jejíž výsledky zveřejní do své inaugurace 9. března.  Opoziční hnutí ANO a SPD žádají sněmovní debatu o vládním návrhu na snížení červnové valorizace penzí, který bude Sněmovna projednávat na mimořádné schůzi od příštího úterý. Předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová navrhla, aby poslanci diskutovali o „účelově vyhlášeném stavu legislativní nouze ke schvalování důchodové novely“.


Newslettery a nový informační servis si můžete objednat k odběru na adrese https://www.respekt.cz/newslettery

Předchozí vydání najdete na webu respekt.cz v rubrikách Informační servis a Newsletter

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].