Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Informační servis, 13. únor

Den s Respektem: První česká #MeToo kauza stane před soudem

Souhrn dne: Zeman odmítl společnou tiskovou konferenci se zvoleným prezidentem Pavlem

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš
Geoffrey Hinton
Geoffrey Hinton

Dominik Feri bude čelit obžalobě ze znásilnění

U Obvodního soudu pro Prahu 3 začne v úterý ráno mimořádně sledovaný proces. Před soudem stane ex-poslanec TOP09 Dominik Feri, který čelí obžalobě ze dvou znásilnění a jednoho pokusu o něj. Protože jedné z obětí bylo v době činu méně než osmnáct, hrozí mu až deset let vězení. Případ lze považovat za první domácí kauzu, jež typově odpovídá odhalení, které na podzim 2017 odstartovalo celosvětové virální hnutí #MeToo upozorňující na široké zkušenosti lidí se sexuálním obtěžováním a násilím.

Novinářky deníku The New York Times a následně redaktor týdeníku New Yorker popsali, jak filmový producent Harvey Weinstein dlouhodobě a systematicky zneužíval a v několika případech znásilňoval ženy.  Na rozdíl od Feriho, o jehož vině či nevině soud teprve rozhodne, už Weinsteinův případ dospěl až do finále, po němž nejspíš stráví zbytek života ve vězení.

Novinářka serveru a2larm.cz Apolena Rychlíková a někdejší člen redakce Deníku N Jakub Zelenka v květnu 2021 postupovali podobně jako jejich americké kolegyně a kolega: za pomoci svědectví řady lidí zrekonstruovali Feriho problematické chování k ženám, které zahrnovalo nevhodné poznámky či ponižování, sexuální obtěžování i činy, které vykazovaly mnohem závažnější znaky.

Rychlíková se Zelenkou se přitom v textu důsledně vyhýbali právní klasifikaci činů, učinila to následně až policie a žalobkyně. Někdejší vycházející hvězda české politiky a vlivný influencer trvá na tom, že situace, o které jde, byly sexem konsenzuálním. Veřejní líčení by pak mělo pokračovat ve čtvrtek. Silvie Lauder


Zvolený prezident Petr Pavel se na zámku v Lánech sešel s končícím prezidentem Milošem Zemanem a hodinu zde hovořili mimo jiné o průběhu prezidentské kampaně. Pavel současně pozval končící hlavu státu na svou inauguraci a vyřídil přání své ženy setkat se s taktéž končící první dámou Ivanou Zemanovou. Zeman pak odmítl společnou tiskovou konferenci. Fotbalista pražské Sparty Jakub Jankto se rozhodl ve videu umístěném na své sociální sítě ke coming outu, tedy ke kroku, který je v českém, ale i evropském fotbalovém prostředí ojedinělý. „Jsem homosexuál a už se nechci dále skrývat,“ řekl. Americká armáda si není jistá, jaké tři objekty nad Severní Amerikou sestřelila a jak s pomocí jaké technologie se vznášely ve vzduchu. Českým záchranářům se v tureckém městě Adiyaman podařilo vyprostit další tři oběti zemětřesení. Do Česka mají přijít vyšší teploty, ve vzduchu prý bude cítit předjaří. Nezávislá vyšetřovací komise došla k závěru, že od roku 1950 bylo v Portugalsku činiteli katolické církve zneužito nejméně 4815 nezletilých. Ostravská univerzita slavnostně otevřela nový areál City Campus za více než miliardu korun. NATO musí kvůli očekávané ruské ofenzivě podle generálního tajemníka Jense Stoltenberga urychlit dodávky zbraní a munice na Ukrajinu. Super Bowl, nejsledovanější americké sportovní utkání, ovládl tým Kansas City Chiefs a tradiční poločasovou show ovládla zpěvačka Rihanna. V případě ohrožení státu by mohl existovat nástroj, který by umožnil dočasné vypnutí dezinformačních webů, které jsou prokazatelně v rukou cizích mocností, prohlásil premiér Petr Fiala. Rusko v Moldavsku chystá násilný převrat vedoucí k odstranění současné vládní garnitury, uvedla tamní prezidentka Maia Sandu. Myslivci začnou v Českém Brodě střílet přemnožené nutrie. Nejúspěšnější francouzský sportovec, biatlonista Martin Fourcad, volá rok a půl před pařížskými olympijskými hrami po návratu Rusů a Bělorusů do sportovních soutěží.

Newslettery a nový informační servis si můžete objednat k odběru na adrese https://www.respekt.cz/newslettery

Předchozí vydání najdete na webu respekt.cz v rubrikách Informační servis a Newsletter

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].