Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Covid-19

Epidemiologové: Běžte se znovu nechat očkovat

Podzimní vlna se blíží, žádná opatření ani obnovení karantény se zavádět nebudou

Nejlepší volba, ze začátku. (Balení vakcíny AZ) • Autor: Milan Jaroš
Nejlepší volba, ze začátku. (Balení vakcíny AZ) • Autor: Milan Jaroš

Objednejte si k odběru newslettery a informační servis Respektu


Není důležité, kolik dávek vakcíny proti covidu jste v minulosti obdrželi, ani to, zda jste nemoc prodělali. V každém případě se běžte nechat očkovat, doporučili epidemiologové veřejnosti na pondělní tiskové konferenci ústy předsedy České vakcinologické společnosti Romana Chlíbka. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek a hlavní hygienička Pavla Svrčinová pak současně zdůraznili, že žádná opatření nad rámec testování a očkování se zavádět nebudou. Covid je běžné sezónní respirační onemocnění a tak se s ním i bude zacházet.

Pod tímto očekávaným sdělením se nicméně rýsuje pestřejší obraz. V Česku nyní přibývají desítky či stovky odhalených případů nemoci denně, ovšem v situaci, kdy se minimálně testuje. Poměr počtu zachycených případů k celkovému počtu testů opět šplhá nad varovných 30 procent, což neklamně značí příchod podzimní vlny.

Vakcíny se doporučují zejména lidem nad osmdesát let (těm dvakrát do roka), dále ve věkové kategorii 60-80 (1x ročně) a pacientům s chronickými chorobami, nadváhou či oslabenou imunitou. Přeočkování probíhá už jen jednou dávkou. Důležité je i pro zdravotníky a pracovníky v sociálních službách. U zbytku populace je dobré očkování alespoň konzultovat s lékařem: „Pokud lidé, kteří jsou zdraví, mladí, ale v úzkém kontaktu s některou z rizikových skupin, chtějí posílit jakousi pomyslnou rodinnou imunitu, má určitě smysl, aby se očkovali také,“ říká Roman Chlíbek. Ale obává se, že zájem o očkování bude v Česku malý, což může situaci na podzim zkomplikovat.

Očkování v Kongresovém centru, Praha • Autor: Matěj Stránský
Očkování v Kongresovém centru, Praha • Autor: Matěj Stránský

Chcete-li se nechat očkovat, doporučují epidemiologové obrátit se na praktického lékaře. Dodávky nejnovější vakcíny proti aktuálním subvariantám viru ovšem podle Válkova náměstka Josefa Pavlovice teprve začínají nabíhat. Objednat si je budou lékařská pracoviště moci od příštího týdne. Praktičtí lékaři je tedy v nejbližší době ještě mít nemusejí (což ale neznamená, že by stávající vakcíny nebyly účinné).

Kdo nechce k praktikovi, může se obrátit na centrální rezervační systém, nebo si zjistit, kde očkují na počkání a bez předchozí registrace, případně jakou vakcínou. Proti zbrusu nové subvariantě viru označované Pirola zatím vakcína není, ale ochranu by měly opět poskytovat i vakcíny stávající. Pirola zatím podle Svrčinové v Česku zachycena nebyla.

To, že se vláda nechystá zavádět další restrikce, neznamená, že covid může veřejnost ignorovat. Jak připomněl Chlíbek, izolaci během onemocnění sice nařizuje praktický lékař, stejně jako u ostatních infekčních chorob je ovšem ze zákona povinná. Nemocný, který například kašle a infekci šíří, nesmí chodit do práce ani jinam mezi lidi. Povinná naopak už není karanténa po rizikovém kontaktu.

Podle ministra Válka jsme na podzimní vlnu covidu připraveni - máme nasmlouvány nejmodernější vakcíny, máme moderní léky i kapacitu pro testování, vše je hrazeno ze zdravotního pojištění. Následující týdny ukážou, zda „připravenost“ není - podobně jako už několikrát v minulosti - zbožné přání.


Předchozí vydání najdete na webu respekt.cz v rubrikách Informační servis a Newsletter.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].