logo.jpg
logo.jpg • Autor: Archiv

Ve chvíli, kdy mělo přijít pokání a omluva, se tak společnost a především studenti dočkali jen další dávky arogance a trapnosti hodné desetiletého kluka, který ukradl v květinářství kaktus a teď se to bojí a nechce přiznat, přestože kapsa u svetru se mu ježí bodlinami.

Jde o případ, který odhalil student, jenž přišel za učitelem hmotného práva Petrem Bezouškou a ptal se na podivnou formu posudku (nebo spíš neposudku) děkana Zachariáše na disertační práci jeho kolegy proděkana Tomažiče. Tak se zjistilo, že jde o plagiát, kdy Tomažič opsal desítky stránek z jiných článků a textů. Případ pak v médiích zveřejnil vedoucí Orientace Lidových novin Tomáš Němeček.

Případ se ale od té doby trochu rozrostl – do krytí Tomažiče byl zapleten i další proděkan Právnické fakulty Západočeské univerzity Milan Kindl, který byl Tomažičovým školitelem, a zjistilo se, že v univerzitní knihovně chybí 35 disertačních prací. Rektor univerzity mluví dokonce o tom, že prověří i délku studia některých absolventů.

Případ se přitom objevil v časech, kdy prezident mluví o soudcokracii a spolu s nejsilnější opoziční stranou napadají instituci Ústavního soudu a jeho rozhodnutí. Prezident pak dokonce mluví o tom, že by se měly přehodnotit jeho pravomoci. Jaké reakce to pak vzbuzuje u občana, když se narušuje důvěra v nejvyšší a poslední soudní instanci v zemi? Natož když  nebezpečné a pro právní stát podvracející výroky podpoří případ podobně obludných rozměrů, kdy se akademici vychovávající právnickou obec chovají jako bratrstvo kočičí pracky?

Alespoň částečné řešení podobných případů je ale nasnadě – elektronizace diplomových a disertačních prací. Na světě už jsou systémy, které dokáží porovnávat nejen jednotlivé věty, ale celé odstavce textů. Další věc, která by pomohla, je pak větší přívětivost k navrátivším se doktorandům a absolventům zahraničních fakult, ke kterým se starší a „domácí“ generace akademiků často chová jako k ambiciózním vlčákům, kteří se vrátili jen pro to, aby mohli zasednout na jejich místo. Hlavně ve společenskovědních oborech totiž ještě pořád nedošlo k úplné generační výměně po normalizačních čistkách komunistického režimu.

Nic z toho ale nenahradí vědomí vnitřního imperativu respektu a úcty k právu. Kde jinde by toto vědomí mělo být absolutní než u společenkých elit, jakými jsou akademici právních fakult, předsedové parlamentních stran a prezident.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte