0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Glosa11. 4. 20073 minuty

Nezapomenutelné Svědectví

Každá země by měla uctívat své hrdiny, tím spíše, že je jich tak málo. A je dobře, že v případě Pavla Tigrida se tak včera stalo. V Paříži byla odhalena pamětní deska věnovaná jak tomuto listu, tak i jeho šéfredaktorovi.

Každá země by měla uctívat své hrdiny, tím spíše, že je jich tak málo. A je dobře, že v případě Pavla Tigrida se tak včera stalo. V Paříži, na domě v rue Croix des Petits Champs, kde v osmdesátých letech sídlila redakce Tigridova časopisu Svědectví, byla odhalena pamětní deska věnovaná jak tomuto listu, tak i jeho šéfredaktorovi. A co je důležité, bylo to mimo jiné za účasti pařížského starosty, českého vicepremiéra Alexandra Vondry a bývalého prezidenta Václava Havla. Všem přítomným muselo být zřejmé, že se připomíná mimořádný muž.

Pavel Tigrid, který zemřel ve věku 85 let v září 2003, patřil bezesporu mezi největší novinářské osobnosti v dějinách této země. A to především proto, že dokázal jít vždy ostře proti proudu a vystihnout budoucí události. Jako jeden z prvních popsal, že se Československo po II. světové válce dostává do vlivu Stalina. Stačí si také připomenout citát z jeho článku z roku 1946, který vyšel v Lidové demokracii. Je třeba dodat, že to bylo v době, kdy se komunistická strana téměř nekritizovala a většina tisku v ní viděla poválečnou spásu:

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

„V centru Prahy je dům, v němž bezpečnostní orgány republiky vyslýchají lidi podezřelé. Je bezpečně zjištěno, že mnozí z vyslýchaných jsou tam týráni způsobem, který si nezadá s metodami gestapa. Říkáme jasně a otevřeně, že republika Masarykova a Benešova nebude se brzo smět hlásit k těmto jménům, dovolí-li, aby se gestapismus šířil v zemi dokonce z moci úřední! Máme u nás politickou stranu, Komunistickou stranu Československa, která se neštítí žádného prostředku, jen aby dosáhla svého cíle.“

Ve čtyři hodiny včerejšího slunečného úterý nebylo před bývalým sídlem redakce Svědectví téměř k hnutí. Odhalení desky sledovala řada Tigridových přátel, exulantů či politiků. Skoro by se chtělo věřit, že je pryč doba, kdy podobné příležitosti probíhaly bez většího zájmu.

Byla by ale škoda zůstat jen u patetického vzpomínání. Dnes snad už není zapotřebí odvahy k ostrému psaní, jako tomu bylo v dobách Pavla Tigrida, ale rozhodně je zapotřebí jeho kvality. Byl totiž vyhlášený pedant na úroveň přijímaných textů a náměty, kterým se měly věnovat. V tomto ohledu dnes chybí nepochybně nejvíce.

P.S. Na pamětní desce, která má připomínat titulní stranu časopisu Svědectví, stojí: V tomto domě sídlila redakce opozičního časopisu Svědectví, jehož zakladatelem a šéfredaktorem byl Pavel Tigrid (1917 Praha – 2003 Héricy), výjimečná postava československého exilu.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].