Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Glosa

Morava se bouří

Protest proti jmenování Karla Buriana ředitelem brněnského studia České televize.

  • Autor: ČTK
• Autor: ČTK

Taková jednota rozhodně nebývá k vidění. Přední osobnosti zdejší kultury se srdcem na Moravě, se odhodlali k protestu proti jmenování Karla Buriana ředitelem brněnského studia České televize. K této kauze jsme tu už publikovali článek Staré časy v ČT se vracejí, kde jsou popsány bližší okolnosti.

Pro generálního ředitele České televize Jiřího Janečka je to nepříjemná situace. Ať už chceme nebo ne, veřejnoprávní televize by měla být místem, kde nachází prostor elita zdejší společnosti. A nyní tato elita říká: “Jmenování Karla Buriana do funkce ředitele škodí pověsti České televize a jejího brněnského studia, stejně jako pověsti města Brna a regionu. Prvním a nezbytným krokem k řešením situace je odstoupení Karla Buriana z funkce.”

Rozhodně se nedá říct, že se má vyslechnout kdejaká výzva či petice. Argumenty v této výzvě jsou ale neoddiskutovatelné stejně jako renomé signatářů. Jde tu o kredit televize, a tak by nemělo přijít obvyklé mávnutí rukou.

Ale ještě krátce k prohlášení samotnému. Je na něm sympatické, že nejde o emotivní ale o věcný text. Zároveň je zajímavé, že se signatáři rekrutují pouze z Moravy. Je tu evidentně snaha ukázat sebevědomí a zároveň aktivitu moravského regionu. To není zas až tak běžný postup, normálně se autoři výzev snaží získat podporu ze všech koutů Česka. Uvidíme, kam tato nadějná emancipace povede.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].