Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Glosa

Čunek a Nečasův plán

Vicepremiér a ministr práce Petr Nečas chce výrazně zpřísnit vyplácení sociálních dávek a věří, že tento krok většina české společnosti uvítá. Řekl to v rozhovoru pro Hospodářské noviny. Plán má však jednu velkou politickou vadu – a ta se jmenuje Jiří Čunek.

Vicepremiér a ministr práce Petr Nečas chce výrazně zpřísnit vyplácení sociálních dávek a věří, že tento krok většina české společnosti uvítá. Řekl to v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Ministr Nečas má pravdu, že „zásah“, kterým přijdou po jednom roce nezaměstnaní o dávky a dostanou jen životní minimum 2020 korun (podle HN se to týká asi 250 tisíců lidí), bude „populární“, protože většině společnosti se nelíbí zneužívání sociálního systému. Podobný krok udělala slovenská vláda v roce 2003, také s podporou velké většiny obyvatelstva. Musela sice rychle nasadit policii a armádu, protože Romové začali od hladu rabovat supermarkety a v Trebišově bylo menší povstání, ale mnoho Slováků tleskalo vládě za odvahu.

Nečasův plán zpřehlednit a zpřísnit sociální systém je věcně správný. Má však jednu velkou politickou vadu – a ta se jmenuje Jiří Čunek.

Ministr Nečas v rozhovoru pro HN ani jednou nezmiňuje Romy – je politicky korektní –, ale když zmiňuje dlouhodobě nezaměstnané, mluví ve skutečnosti především o nich.

Bylo by nemístné podezírat ministra práce z rasismu a z úmyslu vytrestat romskou menšinu. To se však nedá říct o vládě jako takové. Jejím vicepremiérem je totiž člověk, který svůj postoj k Romům prokázal nejen nejapnými výroky, ale i skutky, jež nedávno odsoudil ombudsman Otakar Motejl.

Bude to vláda s Čunkem ve svém středu, která musí schválit Nečasův plán, jenž tvrdě dopadne právě na Romy. Pokud se chce vláda zbavit podezření z rasistických úmyslů, má o jeden velmi důrazný důvod navíc proto, aby se Čunka co nejdříve zbavila.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].