Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Agenda

Zrušení víz do USA české turisty k cestování nepřiměje

Více Čechů zamíří do USA spíše kvůli sílící koruně než zrušení víz. Šanci mají hlavně Niagarské vodopády.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Ministr vnitra Ivan Langer podepsal v úterý večer středoevropského času s ministrem vnitřní bezpečnosti Spojených států Michaelem Chertoffem memorandum o zrušení vízového styku. K samotnému zrušení by mělo dojít na podzim, spekuluje se o 28. říjnu.

Spojené státy se v memorandu zavázaly mimo jiné odstoupit od podmínky maximálně 3 procent zamítnutých žádostí o víza. „V loňském roce to bylo něco přes šest procent,“ uvedla pro server Respekt.cz tisková mluvčí americké ambasády Victoria Silverman.

Pro české turisty se nicméně mimo zrušení víz při cestě do USA nic nezmění. „Budou stejně jako ostatní podstupovat pohovor u imigračního úředníka,“ upozornila Silverman. Loni o vízum požádalo 32 tisíc Čechů.

Co bude jinak

Jedinou změnou pro turisty tedy bude úspora 2.227 korun za podání žádosti o vízum. Po jeho zrušení budou ale muset vyplňovat povinnou registraci. „Je to zkrácená verze toho, co nyní vyplňují v letadle,“ upřesnila Silverman. Registrace by měla být zdarma.

Po příletu do Spojených států zůstane i po zrušení víz stejný režim. Imigrační úředník turistu vyfotí a sejme mu otisky prstů. Bude se ptát na hotovost, kterou má sebou, kde bude bydlet a kdy plánuje odletět. Není tedy vyloučeno, že ho nevpustí do země. V takovém případě by musel nejbližším letadlem letět zpět bez možnosti odvolání.

Cestující do jiné země, kteří ve Spojených státech pouze přestupují na jiné letadlo, na vízech taky ušetří. Tranzitní víza by podle vyjádření Silverman měla jít se zrušením turistických víz „ruku v ruce“. Turisté tak nebudou muset platit poplatek, a pokud nevystoupí v USA z tranzitního prostoru, nebudou muset ani podstupovat pohovor.

Osobní data

Součástí memoranda je i závazek států sdílet informace o cestujících. „V současné době není přesně specifikováno, o jaké konkrétní údaje půjde. Podrobnosti se teprve dolaďují,“ uvedla pro server Respekt.cz tisková mluvčí ministerstva vnitra Jana Malíková.

Změnu v tomto chystá i Evropská komise. Její návrh počítá s povinností leteckých společností poskytovat úřadům osobní data, která jsou nyní požadována při cestách do USA. Návrh musí posoudit ještě Evropský parlament.

Pouze turismus

Podepsané memorandum se týká pouze nejčastějších turistických a obchodních víz. V případě ostatních druhů víz zůstane režim stejný, jako je tomu dnes. „Pokud chce člověk v druhé zemi například pracovat nebo studovat, bude muset dále žádat o vízum. To platí pro občany obou zemí. Navrhovaná změna se týká jen víz pro pobyt do 90 dnů,“ tvrdí tisková mluvčí americké ambasády.

Stávající vlastníci víz budou po jejich zrušení zvýhodněni tím, že nebudou muset vyplňovat povinnou registraci. „Pohovor u úředníka budou ale muset absolvovat jako každý jiný,“ sdělila Silverman.

Silná koruna

Podle údajů americké ambasády vzrostl za první dva měsíce tohoto roku počet Čechů cestujících do USA o 15 až 20 procent. „Můžeme jen spekulovat, co za tím stojí. Pravděpodobně může jít o zlepšování směnného kurzu koruny k dolaru,“ dodala Silverman. Česká měna ve čtvrtek posunula svůj rekord pod 16,6 koruny za dolar.

Samotné zrušení víz ale zřejmě Čechy k většímu cestování do USA nepřiměje. „Žádný výrazný nárůst nečekáme. Klientela, která tam chtěla jet, tak tam už jela,“ uvedl pro server Respekt.cz prezident Asociace českých cestovních kanceláří Tomio Okamura.

Podle Okamury by cestovní kanceláře mohli této příležitosti využít pouze k větší marketingové propagaci destinací v USA. „Jde zejména o Niagarské vodopády. Někteří individuální turisté, pro které byla víza překážkou, se tam rozjedou, ale žádné masivní nárůsty to nebudou,“ dodal.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].