0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Agenda29. 10. 20133 minuty

Zažít negativní důsledky vlastního rozhodnutí

Debata Respektu: Jak se česká společnost - viděno výsledkem voleb - proměňuje?

Úsvit chybných rozhodnutí
Author: HN

K debatě nad překvapivým výsledkem voleb, kdy dvacet procent lidí volilo antisystémové strany (komunisté, Úsvit přímé demokracie) a dalších téměř dvacet procent zatím neprůhledný projekt miliardáře Andreje Babiše ANO, Respekt pozval pět renomovaných znalců zdejší společnosti. Novinářky Jarmilu Balážovou a Silvii Lauder, ekonoma Zdeňka Kudrnu, historika Adriana Portmanna von Arburg a aktivistku Janu Smiggels Kavkovou. Zde nabízíme ukázku jejich debaty, celý text najdete v novém Respektu 44/2013.

Jak se česká společnost viděno výsledkem voleb proměňuje? A řekli volby něco konkrétního o společenské představě budoucnosti a vize, kam chceme jít?

↓ INZERCE

Lauder: Stejně jako u prezidentských voleb je dobrá zpráva, že v nich výrazně neuspěli nejvíce protievropští politici. Když propadne Hlava vzhůru s Klausovým „pojďme vystoupit z EU“, troufnu si usuzovat, tak se Češi tímto směrem nedívají. 

Balážová: Ubývá těch, kterým vadí komunisté. A přibývá těch, kteří se vymezují proti politikům jako takovým, protože už jim nevěří a myslí si, že politiku mohou proměnit například úspěšní podnikatelé. A mohou; ale je zvláštní, jak ani nemusí projít politickým prověřením a už mají úspěch zaručen.

Kudrna: Jsme v demokratické pubertě. Hledáme, zkoušíme cokoli. Stále doufáme, že za rohem je mesiáš. Chybí tu zkušenost v tom, že zázračné recepty prostě neexistují a že jediným řešením problémů je postupná, trpělivá práce v nedokonalých, leč elementárně stabilních politických stranách. Žádný politický systém ani přímá demokracie se bez stran neobejdou, proto nám nezbývá než je postupně kultivovat. Ovšem to si stále odmítáme připustit. 
Smiggels Kavková: Dokud lidé nepochopí, že pokud chceme něco změnit, musíme začít u sebe a zajímat se o veřejné dění, tak se to nezmění.

Portmann von Arburg: Volby sklouzávají v českém prostředí čím dále na úroveň protestních manifestací – už vás nechceme, proto volíme ty nové, protože jsou noví. Viděno z tohoto hlediska by ale mohlo být i dobré, že se Úsvit dostal do Sněmovny. Zvyšuje to šanci, že se v Česku zavede určitý systém přímé demokracie, o němž mluví, minimálně obecné referendum. Začít nicméně přímou demokracií hned „ve velkém“, to by bylo příliš riskantní. Doporučuji postupovat opatrně, nejdříve na obecní, pak na krajské, až naposled na celostátní úrovni.

Zásadně jde o to, aby občané dostali více odpovědnosti a menší možnost svalovat vinu vždy na „ty tam nahoře“. Očekávám, že by došlo k řadě špatných rozhodnutí. Ale právě zážitek negativních důsledků vlastního rozhodnutí může dlouhodobě vést k zvýšení politické gramotnosti. Např. právě proto bych si před zhruba dvěma roky přál, aby Řekové dostali možnost v referentu hlasovat (a odmítnout) evropskou pomoc. Aby pak viděli a poznali na vlastní kůži důsledky svého rozhodnutí.

banner Respekt zamcene
Author: Respekt
banner Respekt zamcene
banner Respekt zamcene Author: Respekt

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].