Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Voliči ČSSD si přejí Rusnokovu vládu

A já jsem na to připraven, říká poslanec Koskuba

Straničtí sokové: Hašek a Sobotka • Autor: Matěj Stránský
Straničtí sokové: Hašek a Sobotka • Autor: Matěj Stránský

Rusnokova vláda je hlavním nástrojem prezidenta, jak ČSSD do voleb oslabit. Podpoří ji tedy strana, jak to chce křídlo vedené místopředsedou Michalem Haškem,  nebo nikoli, jak navrhuje šéf strany Bohuslav Sobotka?  Jasné prý zatím není nic. Například poslanec ČSSD a primář interny ve Fakultní nemocnice Na Bulovce Jiří Koskuba není spokojen s tím, jak se Zeman chová, ale zároveň říká, že je připraven vládu podpořit. Počkat si na rozhodnutí strany máme do příštího úterý či středy.

Dostane tedy vláda Jiřího Rusnoka důvěru?
To nemohu vědět, nejsem Sibyla.

Na čem to záleží?
Na mnoha okolnostech, na tom, jaké bude mít programové prohlášení a jak se rozhodne ČSSD.

A jak se rozhodne?
Myslím, že vůle našich voličů je, aby důvěra byla vyslovena. Věřím, že toto stanovisko příští týden přijmeme. Máme od vedení strany doporučení, abychom se k této věci nevyjadřovali až do 6. srpna, kdy se k ní postavíme jako celek. Sám za sebe ale neskrývám, že za jistých okolností jsem připraven vládě důvěru dát. To přesto ještě neznamená, že ji skutečně dostane.

Z čeho soudíte, že vaši voliči si přejí důvěru pro Rusnokovu vládu?
Z jejich mailů, dopisů, vyjádření. Dostávám maily od různých lidí, sleduji diskuse pod články, správný politik by to neměl přehlížet.

Bohuslav Sobotka a Michal Hašek • Autor: HN
Bohuslav Sobotka a Michal Hašek • Autor: HN

Z jakých důvodů podle vás voliči ČSSD chtějí Rusnokovu vládu podpořit?
Ten argument je, že lepší než pravicová vláda je vláda Rusnokova. A nezapomínejte, že tu bylo řešení - rozpustit sněmovnu. Já jsem pro to ruku zvedl. Ale bylo nás jen devadesát šest.

Ta volba ale není nutně jen mezi Rusnokem a pravicí.
Jsme přece pragmatičtí, oranžová vláda důvěru získat nemůže. Má-li koalice 101 hlasů, tak si tu my dva můžeme říkat, co chceme. Pokud by se nestalo nic mimořádného, byla by pravicová vláda Miroslavy Němcové.

Předseda strany Bohuslav Sobotka chtěl, aby druhým pokusem prezident pověřil právě jeho.
Pan Sobotka si bude muset vybrat cestu, konzultovat to se stranou, s více než třiceti lidmi v jejím vedení. Oficiální stanovisko se dozvíte příští úterý nebo středu.

Jaký je teď poměr sil ve straně? Kolik lidí chce podpořit Rusnokovu vládu, a kolik jich naopak stojí za Sobotkou?
Být řadový poslanec je jako být řadový důstojník na frontě; nevíte, co se děje ve štábu. Ale myslím, že vahadlo se vychyluje směrem k podpoře vládě.

Ale jak si komentátoři všímají a co je tématem dnešních dní, takový rozkol je neblahý a oslabuje stranu.
Nepříjemné to je, nebudeme si nic namlouvat. Já patřím k těm, kdo říkali: Když vyhraje Zeman volby, bude v sociální demokracii problém. Jde o to, který názor zvítězí.

Každý po svém • Autor: Milan Jaroš
Každý po svém • Autor: Milan Jaroš

A případná důvěra „Zemanově vládě“ pak prezidenta ještě dál posílí…
Všichni chtěli přímou volbu a ta tu je; já jsem na to musel kývnout, byl jsem k tomu médii, veřejností i slibem strany dotlačen. Máme přímo voleného prezidenta, jakého máme, Schwarzenberg by takové věci třeba nedělal. Je logické, že přímo volený prezident nechce být jen kladeč věnců a razítkovač.

Netvrdím, že se chová standardně; čte Ústavu mezi řádky a vykládá ji tak, že co není zakázáno, je dovoleno. Jinak je ovšem otázka, jak by Rusnokova vláda dlouhodobě posílila vliv Zemana a jeho spojenců: málokdy volby vyhrál někdo, kdo vládl.

Pokud vláda dostane důvěru, je to konec předsedy Sobotky?
To jsme příliš daleko. Když neprosadí jeden názor, nemusí to být jeho konec. A co víte, třeba jeho názor příští týden nakonec zvítězí…

Co by se muselo stát, abyste vy osobně změnil současný postoj, že dáte Rusnokovi důvěru?
Možností je plno. Vadí mi ministr financí Jan Fischer, mohou se objevit další skutečnosti. Může být zle, pokud se objeví nějaká špína, podraz. Musíme počkat na programové prohlášení - kdyby se v oblasti zdravotnictví objevilo něco, s čím zásadně nesouhlasím, byl by to pro mě důvod změnit názor.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].