Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Agenda

Tři miliony nenarozených dětí

Lidovci budou v koalici prosazovat zpřísnění zákona o interrupcích. Rath navrhuje antikoncepci zdarma pro chudé ženy.

Současnou diskusi o provádění potratů odstartoval místopředseda KDU-ČSL David Macek. Na Velký pátek poslal otevřený dopis prezidentovi Václavu Klausovi, aby odsoudil současnou praxi potratů v České republice. „Česká společnost si zákon o tzv. umělém přerušení těhotenství hýčká jako moderní vymoženost již přes padesát let. Od roku 1957 na jeho základě lékaři v rozporu s Hippokratovou přísahou násilně vyhnali z mateřských lůn přes tři milióny nenarozených dětí,“ napsal Macek.

Svým apelem hodlá nastartovat debatu o ochraně lidského života ještě před narozením. Podle současné praxe se v ČR vykonávají potraty do 12. týdne těhotenství, poté pouze ze zdravotních důvodů. Cizinky nemohou potrat u nás podstoupit. „Pan prezident by mohl být vhodným spojencem v této debatě, protože již v minulosti prokázal, že jde proti většinovému názoru společnosti, jako v případě registrovaného partnerství,“ řekl Respektu.cz Macek. Na odpověď však stále čeká.

Stínový ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD) představil naopak iniciativu, která jde proti zpřísnění zákona a podporuje větší liberalizaci. Hormonální antikoncepci by nepracující studentky a ženy v hmotné nouzi dostávaly zdarma. Slibuje si od toho snížení potratů v ČR, které se nyní pohybuje okolo 25 tisíc ročně.

Podle Ratha by pracující studentky mohla odhalit zdravotní pojišťovna, které je odváděno pojistné z příjmů. „Studentka by přišla s účtenkou a pokud by pojišťovna zjistila, že nemá žádný příjem, mohla by jí to refundovat,“ vysvětlil svou představu Rath. Macek s Rathem nesouhlasí. Odmítá, že by počet potratů byl sociálním problémem, spíše trvá na tom, že se jedná o hodnotový žebříček společnosti.

Politický handl

Rath se obává politického obchodu, že by ODS zpřísnila zákon, aby získala podporu od KDU-ČSL na změnu formy vlastnictví pojišťoven a nemocnic. „Vycházím z toho, že posledních pár dnů je můj e-mailový účet zaplaven stanovisky, když to zjednoduším, Bůh si zákaz potratů žádá,“ vysvětlil Respektu.cz Rath. „Agresivní zastánci absolutního zákazu potratů“ podle něj neobtěžují pouze jeho, ale i ostatní politiky včetně ministra zdravotnictví. „Mám pocit, že to je koordinovaná akce,“ dodal.

Ministerstvo zdravotnictví počítá s tím, že jeden ze sedmi reformních zákonů by nově upravoval i umělé přerušení těhotenství, zákon o specifických zdravotních službách. Podle mluvčího Tomáše Cikrta však pouze v tom ohledu, že by mohly jít na potrat cizinky, které mají u nás přechodný pobyt.

Odmítáme primitivní tvrzení pana Ratha, že jde o politický handl,“ sdělil pro Respekt.cz Cikrt. Připustil nicméně, že o konečném znění všech sedmi zákonů se povede diskuse i mezi koaličními partnery. „Chápeme, že interrupce jsou pro lidovce důležité téma,“ dodal. Podle Cikrta Rath velmi dovedně využívá témata, která by mohla dělit koalici. Reformní zákony by měly jít do sněmovny společně, bude se však o nich hlasovat zvlášť, protože půjde o jednotlivé sněmovní tisky, nastínil způsob možného projednávání Cikrt.

Nejsme fundamentalisté

Ve volebním programu KDU-ČSL na léta 2006 až 2010 toho moc o interrupcích nenajdeme, nalezneme tam naopak podporu seniorů nebo zřízení ministerstva pro rodinu. O ochraně nenarozeného života se v programu hovoří pouze stručně a vágně - „pozitivní rodinná politika, která bude přispívat k ochraně nenarozeného života“.

Proč tomu tak je, se snažil vysvětlit mluvčí KDU-ČSL Martin Horálek. „Je to dlouhodobé téma KDU-ČSL. Ale poté co se dělo kolem pana poslance Karase (zarytý odpůrce potratů), ustoupilo toto téma do pozadí. Možná i pod dojmem toho, aby KDU nepůsobila jako fundamentalistická strana,“ řekl Respektu.cz Horálek.

Sám Macek tvrdí, že chce nastartovat vnitrostranickou i celospolečenskou diskusi na toto téma. „Máme to jako trauma minulosti. V roce 2004 jsme téma potratů otevřeli nešťastným způsobem.“ Má tím na mysli, že skupina poslanců navrhla bez celospolečenské diskuse kriminalizovat lékaře za provedení interrupce. „Zapůsobilo to na společnost jako červený hadr,“ prohlásil Macek. Místopředseda KDU-ČSL doufá, že se celá společnost zamyslí nad tím, co to potrat znamená. „Kdyby více lidí vidělo, jak vypadá dítě v jedenáctém, dvanáctém týdnu, možná by přestali mít dojem, že to je něco banálního.“

Připouští však, že zpřísněním zákona by se měla v rámci diskuse o reformě zdravotnictví zabývat i koalice. „Pokud by pan ministr Julínek trval na znění zákona, jak je nyní předložen, tak kvůli tomu půjdeme do konfliktu,“ řekl bojovně Macek. Vadí mu například formulace, že lidská bytost začíná od 12. týdne. „Žádný takový lékařský konsensus neexistuje.“ Konečné stanovisko k legislativní úpravě však lidovci teprve dokončují.

Dvanáctý týden těhotenství je právě ten termín, do kdy se mohou interrupce provádět (ze zdravotních důvodů i po tomto termínu). Rath má pocit, že tato hranice je zvolena správně, protože se v tomto období mohou diagnostikovat závažné zdravotní příčiny pro ukončení těhotenství. „Tato hranice není běžně využívána,“ prohlásil Rath a dávají mu za pravdu i statistiky. Tři čtvrtiny potratů se provádějí do konce 8. týdne jako takzvané miniinterrupce.

Přál bych si takové řešení, které by si společnost vzala za vlastní,“ prohlásil však na druhou stranu Macek. Z průzkumu společnosti GfK Praha, který byl uveřejněn v pondělní MfD, vyplynulo, že si 71 procent dotázaných myslí, že by interrupce neměly být omezovány. Na druhou stranu však 23 procent respondentů uvedlo, že potrat je vraždou dítěte. Nejvíce odpůrců potratů je mezi příznivci KDU-ČSL, nejméně pak u voličů ODS.

Rath, podobně jako někteří gynekologové, tvrdí, že by restrikce byla doprovázena větším počtem potratů „na černo“. Již nyní lékaři obcházejí zákon tím, že u chudých žadatelek uvedou zdravotní důvody, aby tyto nemusely platit za přerušení těhotenství částku kolem tří tisíc korun, naznačil internista Rath. „Když přijde žena ze sociálně slabých poměrů a řekne doktorovi, že má šest dětí a žádné peníze nemá, co ten doktor má dělat,“ pokládá sugestivní otázku stínový ministr zdravotnictví. Zpětně indikaci „ze zdravotních důvodů“ podle něj nelze zkontrolovat. „Strčíte tam tu kyretu a odsajete.“

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].