Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Najdi si svého opraváře

Na web míří projekt, díky němuž prý seženete šikovné ruce (skoro) na všechno

Netřeba hned vyhazovat • Autor: Milan Jaroš
Netřeba hned vyhazovat • Autor: Milan Jaroš

Jedna rána o dlaždičky. Tak vloni začal startupový projekt, který může brzy usnadnit život těm, kdo chtějí věci raději opravovat než hned vyhodit do koše. Osudové setkání s dlažbou potkalo mobil novináře Jana Charváta. Výsledkem byl prasklý displej a sdělení, že oprava v servisu bude stát patnáct set. „Na internetu jsem se přitom dal displej koupit za šest set,“ říká Charvát. „Chtít tolik za pouhou výměnu sklíčka mi přišlo nehorázné, ale nikoho, kdo by mi ho vyměnil levněji, jsem nenašel.“

Nakonec si vyhledal na YouTube video, které ho výměnou skla provedlo. Telefon si opravil sám a při brouzdání internetovými návody ho napadlo, že v Česku žije spousta lidí, kteří by to dovedli i bez videa – a stejně tak by dokázali vrátit život dalším porouchaným věcem, jen kdyby se o nich vědělo. „Jsme národem kutilů, vše si umíme vyrobit, spousta lidí má doma nářadí a malé dílny,“ uvažuje Charvát. A tak vznikl nápad na první opravářský komunitní web v Česku, který právě v těchto týdnech startuje.

Na adrese www.opravarna.cz Charvát a jeho přátelé z oblastí marketingu a PR, sociálních služeb i IT budují platformu pro všechny, kterým se něco rozbilo - a naopak ty, kdo umí něco opravit. „Kromě profesionálních opravářů bychom tam rádi přilákali zejména lidi, kteří mají jinak problém si přivýdělek sehnat – lidi na rodičovské dovolené, handicapované a podobně,“ vysvětluje. Kdokoliv se může s nabídkou svých služeb zdarma zaregistrovat, poptávky po opravě má být možné vkládat od září.

67 R18 brussels1 • Autor: Respekt
67 R18 brussels1 • Autor: Respekt

Záštitu nad webem mají předjednanou, ale ještě ne potvrzenou od ministerstva životního prostředí (opravy by snížily objem odpadu) a provozovatelé jednají o dotacích s různými nadacemi. Do jisté míry by se ale měl projekt financovat sám. Ze začátku sice bude služba provozována bezplatně, ale až se projekt rozjede, plánují organizátoři, že by uživatelé za každou uskutečněnou opravu posílali webu příspěvek, pravděpodobně v řádu desítek korun (na podobném principu funguje např. aukro.cz).

„Opraváře bude zároveň možné hodnotit - přičemž bude vložení hodnocení podmíněno právě úhradou příspěvku,“ přibližuje Charvát, jak by organizátoři rádi zamezili tomu, aby uživatelé ve finále web obešli - a v momentu, kdy si opraváře na opravarne.cz najdou, kontaktovali ho bez úhrady poplatku například prostřednictvím Facebooku či jeho webových stránek. „Primárně stejně cílíme na opraváře-amatéry, kteří většinou webové stránky nemají,“ dodává novinář.

Zatím se web přihlásilo 170 opravářů; nejvíce nabídek přichází z kategorií PC a notebooky a služeb hodinového manžela, tedy řemeslníka na výpomoc. Mezi registrovanými opravami v nabídce je ale i šití dekorací či oblečení, elektrické rozvody, háčkování a pletení, opravy aut, praček a myček. Aktuálně organizátoři střádají první nabídky a poptávky. Koncem září by se měla databáze s filtry k vyhledávání rozjet naplno a připojit se tak k trendu, který vznikl v Holandsku - a často v něm nejde pouze o praktické informace a ušetření peněz, ale také o gesto vzpoury proti ekologicky nešetrnému konzumu a výrobcům, kteří dnes opravám příliš nepřejí.

Vystrizekqqq • Autor: Respekt
Vystrizekqqq • Autor: Respekt

Bývalá novinářka Martine Postmaová, která psala o ekologii, tu založila před čtyřmi lety první Repair Café. Funguje jednou týdně a každý sem může přinést věc, která nefunguje. Přisedne k někomu, kdo umí opravovat, společně pak pijí kávu a šroubují. Nyní už je takových kaváren stovka a myšlenka se rozšířila též do Belgie, Německa a Francie. „Čím lacinější je výrobek, tím snadnější je ho vyhodit a tím zbytečnější se jeví jej opravovat. Na světě je ale stále víc lidí a zdroje jsou omezené. Nemůžeme se k věcem nadále chovat tímhle způsobem,“ říká Postmaová.

Podobně funguje Restart Projekt v Londýně – tam zase pořádají Restart Party, večírky s opravováním. V Kalifornii zase dva studenti založili platformu iFixit.com. Na jejich stránkách je možné najít srozumitelné návody, jak si opravit třeba mobil nebo fotoaparát, prodávají také náhradní díly a nástroje.

„Opravování šetří planetu. Opravování šetří peněženku. Opravování zvyšuje technické dovednosti a dělá z vlastníka spolutvůrce,“ píše se v Manifestu svépomocných oprav, který je pro všechny hrdé kutily na stránkách iFixit.com.

Tématu opravování se Respekt věnoval v loňském článku Opraváři všech zemí, spojte se

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].