Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Biskupové nakonec z podpory homosexuálů ustoupili

Výsledky vatikánského setkání jsou v pasážích ohledně gayů a rozvedených méně novátorské, než se čekalo; ale není to konec

Papež František zahajuje dvoutýdenní synodu. • Autor: AP/Andrew Medichini
Papež František zahajuje dvoutýdenní synodu. • Autor: AP/Andrew Medichini

Nestává se často, že by zprávy z Vatikánu - s výjimkou volby papeže - sledoval tak pozorně celý svět. Poslední týden byl ovšem výjimkou a každou zprávu či komentář, které se v uplynulých dnech objevily v souvislosti s mimořádnou biskupskou synodou ve Vatikánu, provázelo buď nadšení, nebo obavy. 

Víc o tom, čím bylo setkání biskupů mimořádné, si můžete přečíst v nejnovějším vydání Respektu, nicméně světovou pozornost si získala hlavně zpráva zveřejněná Vatikánem po prvních sedmi dnech konání. Kromě větší ochrany žen před domácím násilím a požadavku, aby nebyli znevýhodňováni rozvedení lidé, totiž zmiňovala i úvahy biskupů o tom, že „homosexuálové mají dary a kvality, které mohou nabídnout křesťanské komunitě“.

Zakladatel britské organizace Hlas rodiny se v reakci nechal slyšet, že kvůli slovům o homosexuálech zradila synoda katolické rodiny a jde o nejhorší návrh, jaký kdy církev vydala. Opačný názor vyjádřil prezident organizace Human Rights Campaign Chad Griffin bojující za práva LGBT komunity, podle kterého byla průběžná zpráva „světlem v tmě“ a dramatickou změnou v tónu církve.

V čase páteční uzávěrky ještě nebyly finální výsledky synody známy - a zdá se, že týden, který měli biskupové na diskuse v menších skupinách, revoluční tón průběžné zprávy značně zkrotil. Nedělní závěrečná zpráva, se kterou budou biskupové pracovat na pravidelné synodě v roce 2015, už totiž žádné dary homosexuálů nezmiňuje. A neobjevila se tu podpora toho, aby mohli lidé, kteří se rozvedli a opět vzali, jít k svatému přijímaní - po čemž řada věřících touží.

Finální dokument ve vztahu ke gayům nakonec zmiňuje pouze potřebu, aby již nebyli diskriminováni; potřebné dvě třetiny hlasů nedostala při konečném hlasování ani pasáž o rozvedených věřících. Zdá se ovšem, že sporné pasáže zůstanou aspoň v dokumentech, se kterými budou biskupové na příští synodě pracovat.

Podle Christophera Lamba z mezinárodního katolického zpravodaje The Tablet je ostatně úspěchem už sama debata o přijetí homosexuálů na půdě Vatikánu – připomíná totiž, že řada biskupů pochází ze zemí, kde je homosexualita stále ilegální. A přestože na problémy, které trápí řadu členů církve i lidskoprávní organizace, nemají biskupové jednotný názor, nejsou tahle témata úplně uzavřena.

Nepřímou podporu jim ostatně v závěrečné řeči vyslovil i papež František, když zdůraznil, že církev by se neměla bát změny a nových výzev. „Bůh se nebojí nových věcí. To je důvod, proč nás neustále překvapuje, otevírá naše srdce a vede nás po nečekaných cestách,“ nechal se slyšet.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].