Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Edice

Kniha Václava Havla - Odcházení

První hra Václava Havla po jeho odchodu z politiky vychází v Edici Respekt. V prodeji v internetovém obchodě na eshop.respekt.cz.

Fotografie: Obálka knihy. - Autor: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt
Fotografie: Obálka knihy. - Autor: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

"Hry jsou, jak známo, určeny na hraní, nikoli na čtení. Text hry je vlastně polotovar, který bývá dokonce někdy až nepřehledný a nesrozumitelný. Proto lidé, včetně dramaturgů, neradi hry čtou. O to víc si vážím toho, že moji poslední hru, dosud neinscenovanou, vydává Respekt jako první svazek své edice.

Doufám, že tohoto svého rozhodnutí nebude litovat."

VÁCLAV HAVEL

19. listopadu vychází v Edici Respekt první hra Václava Havla po jeho odchodu z politiky.

K dostání exkluzivně s týdeníkem Respekt za 75 Kč.

Již nyní si knihu můžete objednat v našem eshopu na knihy.respekt.cz. Od konce listopadu bude také v běžné knižní distribuci za doporučenou cenu 100 Kč.

Přečtěte si ukázku z knihy.

*************************************

Anotace Vladimíra Karfíka z obálky knihy:

Václav Havel v úvodu ke své nové hře píše, že hry jsou určeny na hraní, nikoli na čtení, a divadelní texty skromně označuje za polotovar, ale jeho Odcházení, hru netradičně vydávanou dlouho před jejím uvedením, vidíme docela jinak: jako hluboký, vzrušující, rafinovaný, ale přitom zábavný text. Ovšem smích, který v nás vyvolává, nakonec mrazí.

Po více než dvaceti letech od dramat Largo desolato a faustovského Pokoušení z půli osmdesátých let je dramatikův osobitý rukopis ještě suverénnější, neztratil originalitu a v soudobé světové dramatické literatuře je nezaměnitelný.

Setkáváme se znovu s Havlovou pozorností jazyku, s analýzou a zesměšněním fráze, tentokrát fráze z denní politiky, jejíž vyprázdněný obsah zní skoro totožně na obou stranách, jež mezi sebou soupeří o moc. Havel je v nové hře přítomen hned dvakrát: ve svých postavách a v Hlasu, který neviděn jednak jako autor peskuje herce, aby nepřehrávali, jednak zcizuje svůj děj autorskými úvahami a pochybnostmi, s vtipem zdůrazňuje sebeironizující odstup. Dlouhá prodleva však přinesla novou aktuální lidskou a politickou zkušenost a Havlův dnešní pohled na teatrum mundi zůstává sice stejně groteskní, leč absurdní povaha dnešního balábile je téměř skutečná. Aktuálnost příběhu o odchodu jednoho a příchodu druhého k moci je zasazen do dějinných dimenzí citlivými odkazy ke Králi Learovi a k Višňovému sadu. Odchod bývalého kancléře z vládní vily provázejí zvuky motorových pil, nový majitel devastuje višňový sad ve jménu stejných humanistických a politických hesel, jež mají skrýt prosté kořistnictví.

Václav Havel

* 5. 10. 1936 Praha

dramatik, spisovatel a esejista, politik a státník

*************************************

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].