Děti úplňku
Autor: Děti úplňku

V novém dílu našeho dokuseriálu se nevydáváme do konkrétní rodiny, ale věnujeme se důležité aktualitě. Ústavní soud totiž v únoru vynesl přelomové rozhodnutí v kauze mladého muže s poruchou autistického spektra, jehož rodina marně usilovala o vhodnou pobytovou sociální službu.

https://www.youtube.com/watch?v=Dm_wEm3rMcE

Reklama
Reklama

Vratislav David, přezdívaný Dejv, žil až do dospělosti s nemocnou matkou a osmdesátiletou babičkou, která se o něj starala především, a docházely jí síly. Kvůli problémovému chování, zejména občasným agresivním záchvatům, Dejva odmítala různá zařízení sociální péče. Vyčerpaná rodina kontaktovala krajský úřad, ale ani ten neuměl zajistit postiženému mladíkovi vhodné místo pro život.

Ve spolupráci s Fórem lidských práv (nikoli Ligou lidských práv, jak mylně uvádí popisek ve videu - pozn. aut.) se proto rodina obrátila na soud. Po několika rozhodnutích nižších instancí případ doputoval až k Ústavnímu soudu, který konstatoval, že kraje mají povinnost lidem vhodnou službu zajistit. Předpokládá se, že postoj Ústavního soudu kraje přinutí zabývat dosud přehlíženými skupinami lidí s postižením.

První díl: Za dětmi úplňku do Nizozemska

Druhý díl seriálu: Saša – daleko od domova

Třetí díl: Míša – připoutaný pro vlastní nebezpečí

Čtvrtý díl: Helenka se spálí pokaždé

Pátý díl: Gacíkovi – Prostě nikam nepatříme

Šestý díl: Veronika – Nechci skončit v ústavu

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1560

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte