Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Děti úplňku

Děti úplňku: Veronika - Nechci skončit v ústavu

Další díl seriálu se vydává mimo oblast autismu, ale poukazuje na stejný problém sociálního systému

Veronika
Veronika se svou matkou • Autor: Archiv autora

Do našeho seriálu Veronika Vítková zdánlivě nepatří. Vystudovala práva, dělala výzkum ve Velké Británii a absolvovala stáž v Evropském parlamentu. Od ledna pracuje v Kanceláři veřejného ochránce práv, kde může zúročit svoji specializaci – tedy práva osob se zdravotním postižením.

Veronika nemá nízkofunkční autismus, ale její životní situaci ovlivňuje český sociální systém velmi podobným způsobem. Od dětství trpí genetickým postižením - svalovou atrofií, která způsobuje, že je téměř zcela nepohyblivá. Nedokáže se sama napít ani najíst, potřebuje dvacet čtyři hodin denně asistenci druhého člověka, jak popisuje i ve velkém rozhovoru pro nový Respekt.

Reklama
Reklama

https://www.youtube.com/watch?v=7SX2FJQrQdQ

Český sociální systém lidem v podobné situaci nabízí jako nejvyšší možnou podporu čtvrtý stupeň příspěvku na péči ve výši 13 200 korun. Lidem s nejtěžším postižením to ale zdaleka nestačí. Aby mohla Veronika žít a pracovat samostatně, potřebuje si zaplatit měsíčně asistenci ve výši sedmdesát tisíc korun. V současné době hledá – a zatím nenachází – cestu, jak zbylé peníze získat.

Respekt 6/2018: Nechci skončit v ústavu

„Pokud neseženu peníze, nebudu moci pracovat a budu totálně sociálně izolovaná,“ říká Veronika. „Prostě skončím a budu opravdu muset žít v ústavu. Tam máte naplánovaný režim, v kolik hodin vstáváte, co jíte, kdy se koupete. Žijete za zdmi zařízení. Nemohla bych se už nikdy svobodně rozhodnout, co a kdy chci dělat. Bojím se toho.“

Více informací o Veronice Vítkové se dozvíte na její facebookové stránce. I tento díl našeho dokuseriálu spojujeme s možností pomoci. Pokud jí chcete přispět na asistenci a pomoci k samostatnému životu, můžete na účet číslo 225053883/0600.

První díl: Za dětmi úplňku do Nizozemska

Druhý díl seriálu: Saša – daleko od domova

Třetí díl: Míša – připoutaný pro vlastní nebezpečí

Čtvrtý díl: Helenka se spálí pokaždé

Pátý díl: Gacíkovi – Prostě nikam nepatříme

 

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

zástupce šéfredaktora

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1476
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte