Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Děti úplňku, Společnost

Děti úplňku: Helenka se spálí pokaždé

Další díl seriálu o rodinách a dětech s postižením, i tentokrát s možností podpory

Hegenbartovi • Autor: Děti úplňku
Hegenbartovi • Autor: Děti úplňku

Má váhu dospělé ženy, sílu dospělého muže a její mentální vývoj se zastavil zhruba v roce. Helenka Hegenbartová je milá a usměvavá slečna, ale péče o ni je mimořádně náročná. Pokud ji někdo nehlídá a neomezuje, prakticky nepřetržitě něco jí, vylévá, rozmazává nebo hází na zem. Nedokáže být ani minutu sama nebo se zabavit, nepoučí se ze zkušenosti, takže je schopná se opakovaně spálit o horkou plotnu. Vyžaduje nepřetržitou asistenci. „Jaké to je, když jsem s ní celý den sama?“ přemýšlí její matka Zdena Hegenbartová, „na Bohnice.“

Její příběh dobře ilustruje, v jaké situaci se ocitají rodiče dětí a dospělých s autismem nebo jiným na péči náročným postižením. Aby mohla paní Hegenbartová pracovat, starat se o mladší dceru a žít život, který není jen „na Bohnice“, potřebuje sehnat a zaplatit pro Helenku asistenci. To stojí třicet tisíc korun měsíčně, stát přispívá třináct tisíc. Zbytek musí matka každý měsíc sehnat z jiných zdrojů.

Můžete jí v tom pomoci i vy. Pokud chcete Hegenbartovy finančně podpořit, přispějte prostřednictvím účtu Nadačního fondu Aut-talk 4010401017/2010. u platby uveďte variabilní symbol 002 a do zprávy napište „Hegenbartovi“.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].