Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Rozhovor

Nechci skončit v ústavu

S právničkou Veronikou Vítkovou o tom, jak se dá v Česku žít a pracovat, když je člověk na vozíku a nemůže se hýbat.

45A_foto Milan Bureš
Veronika Vítková • Autor: Milan Bureš

Od ledna jste nastoupila do nového zaměstnání. Pracujete v týmu právníků kanceláře veřejného ochránce práv, který dohlíží na dodržování mezinárodní úmluvy o právech lidí s postižením. Jak se vám tam líbí?

Líbí, ale abych řekla pravdu, byla jsem tam zatím fyzicky jen jednou, včera. Jsem zcela nepohyblivá a potřebuji dvacet čtyři hodin denně pomoc druhého člověka. Zatím mi ji poskytují hlavně mí rodiče, ale ti stárnou a nebudou se o mě moci starat věčně. A já se chci osamostatnit. V kanceláři ombudsmanky mi vyšli vstříc, takže jsem domluvená, že budu zatím v úřadu jen jednou týdně, jinak můžu pracovat z domova. Včera jsme s maminkou vstávaly v půl páté ráno, abychom od nás z vesnice na Šumpersku dojeli do Brna včas. V mé situaci všechno trvá déle. Máma pak byla celý den k dispozici, kdybych potřebovala na záchod nebo najíst. Strávili jsme ten den tři hodiny na cestě v autě. Jsem po včerejšku značně unavená.

Co byste potřebovala, abyste mohla žít a pracovat v Brně normálně?

Jednak bezbariérový byt, ale to není ten hlavní problém. Mnohem složitější je zajistit si osobní asistenci, kterou potřebuji nepřetržitě. Vyjde zhruba na sedmdesát tisíc měsíčně a stát mi na mé postižení přispívá třináct tisíc dvě stě, což je maximum toho, co lze v současném systému získat. Takže přes padesát tisíc chybí. Takový nedostatek peněz způsobuje, že se nemůžu odstěhovat za prací, jak to mnoho mladých lidí běžně dělá.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R06
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte