Děti úplňku - Gracíkovi
Děti úplňku - Gracíkovi • Autor: Děti úplňku

„Připadáme si jako prašivá rodina,“ říká v novém díle našeho dokuseriálu Světlana Gacíková. Na gauči vedle ní sedí její dva dospělí synové Petr a Pavel. Oba dva trpí poruchou autistického spektra, mladší Petr má od dětství vážné problémy s učením a komunikací. Propukají u něj záchvaty agrese – někdy s takovou silou, že je ohroženo nejen vybavení domu, ale i matčino zdraví.

A aby toho nebylo málo – manžel paní Gacíkové před časem onemocněl nevyléčitelnou amyotrofickou laterální sklerózou. Ano, to je ta nemoc, na níž zemřel Stanislav Gross a kvůli níž se lidé polévali kbelíkem ledové vody. Dnes už leží nehybný v posledním stadiu nemoci v prvním patře domu a jeho žena se stará i o něj.

Reklama
Reklama

https://www.youtube.com/watch?v=3e4DwH0vEcE

V malé vesnici nedaleko Hodonína se tak odehrává skutečné sociální drama, které ukazuje, jak malá je u nás podpora rodin s těžkým postižením. Paní Gacíkové pomáhá asistentka jen dvakrát týdně na pár hodin – a to až od propuknutí manželovy nemoci. Jinak je na vše sama. Dostane se ven jen zřídka, protože Petr odmítá opouštět dům a špatně snáší matčinu nepřítomnost.

A krátký film o Gacíkových stvrzuje ještě jednu věc: jak špatně je u nás nastavena pomoc lidem s poruchou autistického spektra. Zatímco na Západě se tzv. problémové chování jako Petrova agrese řeší hlavně hledáním jeho příčin a následnou terapií, u nás je jedinou obecně dostupnou pomocí psychiatrická medikace. Petr užívá několik léků, které mu způsobují nadváhu, ale ve výsledku problém zjevně neřeší.

Světlana Gacíková měla velké obavy, aby jeho záchvat nepropukl i během natáčení, což se nakonec nestalo. Vše jsme dokončili v klidu, takže Petrovy afekty ve filmu dokládají jen jejich viditelné následky.

Film vznikl díky finanční podpoře Nadačního fondu Avast. I tentokrát můžete rodinu podpořit prostřednictvím účtu Nadačního fondu Aut-talk. Peníze se sbírky půjdou na pořízení nových dveří a další stavební úpravy, které by dům Gacíkových učinily bezpečnějším místem pro všechny. Přispět můžete na účtu 4010401017/2010. U platby uveďte variabilní symbol 003 a do zprávy napište „Gacíkovi“.

První díl: Za dětmi úplňku do Nizozemska

Druhý díl seriálu: Saša – daleko od domova

Třetí díl: Míša – připoutaný pro vlastní nebezpečí

Čtvrtý díl – Helenka se spálí pokaždé

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1557

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte