0:00
0:00
Denní menu12. 12. 20162 minuty

Vědci objevili první suchozemské kolonizátory země

Vědci ve Skotsku objevili fosílie tvorů, kteří pravděpodobně jako úplně první „chodili“ po souši. Jde o čtyřnohé živočichy s páteří, kteří mohli připomínat mloky nebo ještěrky. Tato zvířata obývala souš před 355 miliony let, právě v době, kdy předci dnešních plazů, ptáků a savců vylezli na suchý povrch. Život těchto zvířat pokrývá zhruba patnáct milionů let mezery, kterou vědci dosud nebyli schopni v historii vývoje živočichů zaplnit.

„Odhalujeme klíčovou část evolučního příběhu o životě na Zemi,“ řekla BBC Jennifer Clack z University of Cambridge. Pět kompletních fosílií těchto plazících se tvorů vědcům ukazuje mezník v evoluci – přechod živočichů na souš. „Bez toho obratlovců bychom zde nebyli. Krokodýli, ještěrky, žáby i dinosauři by nikdy na Zemi nežili. Ani jeden z těchto tvorů by se prostě nevyvinul,“ dodal jeden ze skotských badatelů, Nick Fraser z National Museum of Scotland.

Před 360 miliony let živočichové včetně prvních ryb začali masově vymírat. Vědci neměli doposud informace o tom, co se na Zemi dělo po dalších patnáct milionů let. Vědí tedy velice málo o tom, jak se rybám a zvířatům ryby připomínajícím podařilo z vody vystoupit - a jak je možné, že se jim vyvinuly končetiny, které k pohybu po souši potřebovali. Díky skotskému objevu se možná podaří tyto informace získat.

↓ INZERCE

Podobné fosílie se zatím nalezly jen na několika málo dalších místech na Zemi. Skotsko by tedy mohlo být i oblastí, ve které tito živočichové vůbec poprvé kolonizovali souš.  Skotsko je ostatně zemí plnou záhad – vzpomeňme si na Lochnesskou příšeru. Je možné, že i ona vděčí za svůj život právě těmto tvorům, kteří se nebáli opustit bažiny.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].