pondělí 12. 12. 2016

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Vědci ve Skotsku objevili fosílie tvorů, kteří pravděpodobně jako úplně první „chodili“ po souši. Jde o čtyřnohé živočichy s páteří, kteří mohli připomínat mloky nebo ještěrky. Tato zvířata obývala souš před 355 miliony let, právě v době, kdy předci dnešních plazů, ptáků a savců vylezli na suchý povrch. Život těchto zvířat pokrývá zhruba patnáct milionů let mezery, kterou vědci dosud nebyli schopni v historii vývoje živočichů zaplnit.

„Odhalujeme klíčovou část evolučního příběhu o životě na Zemi,“ řekla BBC Jennifer Clack z University of Cambridge. Pět kompletních fosílií těchto plazících se tvorů vědcům ukazuje mezník v evoluci – přechod živočichů na souš. „Bez toho obratlovců bychom zde nebyli. Krokodýli, ještěrky, žáby i dinosauři by nikdy na Zemi nežili. Ani jeden z těchto tvorů by se prostě nevyvinul,“ dodal jeden ze skotských badatelů, Nick Fraser z National Museum of Scotland.

Reklama
Reklama

Před 360 miliony let živočichové včetně prvních ryb začali masově vymírat. Vědci neměli doposud informace o tom, co se na Zemi dělo po dalších patnáct milionů let. Vědí tedy velice málo o tom, jak se rybám a zvířatům ryby připomínajícím podařilo z vody vystoupit - a jak je možné, že se jim vyvinuly končetiny, které k pohybu po souši potřebovali. Díky skotskému objevu se možná podaří tyto informace získat.

Podobné fosílie se zatím nalezly jen na několika málo dalších místech na Zemi. Skotsko by tedy mohlo být i oblastí, ve které tito živočichové vůbec poprvé kolonizovali souš.  Skotsko je ostatně zemí plnou záhad – vzpomeňme si na Lochnesskou příšeru. Je možné, že i ona vděčí za svůj život právě těmto tvorům, kteří se nebáli opustit bažiny.

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů, více informací.

Donald Trump už má svého favorita na post ministra zahraničí. Má se jím stát Rex Tillerson, 64letý šéf naftařského koncernu ExxonMobil, jehož jméno způsobilo o víkendu velký poprask hlavně kvůli mimořádně důvěrným vztahům s Vladimirem Putinem a jeho nejbližším okolím.

„Není to jen manažer z byznysu. Je to hráč světového formátu,“ řekl Trump ke své volbě, na níž je překvapivé i to, že by do čela diplomacie nominoval člověka z korporátního světa, který v politice a ve státních službách oficiálně nikdy nepracoval. Takový šéf diplomacie zatím v moderní historii USA nebyl, to ovšem Trumpovi nevadí – naopak, lidé z okolí nastupujícího prezidenta popisují volbu jako svérázný „trumpovský“ krok, který má dostat do úřadu člověka manažerského typu schopného uzavírat komplikované dohody.

Reklama
Reklama

„Má na starosti tuším největší firmu na světě,“ dodal Trump v nedělním rozhovoru pro televizní stanici Fox News. Tillerson má podle nastupujícího prezidenta prvotřídní konexe všude po světě a pro firmu odvedl skvělou práci. Není tedy prý důvod pochybovat, že nyní bude tento odchovanec texaských skautů stejně oddaně pracovat i pro Spojené státy.

https://twitter.com/anneapplebaum/status/807697387342925826

Jako jednu z kvalifikací Trump uvedl fakt, že Tillerson dělal „masivní dealy v Rusku“, což je na celém příběhu nejspíš vůbec nejzajímavější část. Právě angažmá v Rusku je ústředním motivem všech textů na téma „kdo je Tillerson“, které se v posledních dnech v amerických médiích vyrojily. (Doporučujeme hlavně New Yorker,Politico,Washington PostWall Street Journal.)

Jakákoli spojitost s Ruskem je totiž momentálně v USA mimořádně citlivé téma – CIA dala minulý týden vybraným senátorům k dispozici svá zjištění o tom, že Rusko se aktivně podílelo na ovlivňování prezidentských voleb ve prospěch Trumpa. Tajná analýza CIA ukazuje, že právě Rusko sehrálo důležitou roli v zásobování serveru WikiLeaks z hacknutých emailových účtu nejbližších spolupracovníků Hillary Clinton.

ExxonMobil
ExxonMobil; ilustrační foto • Autor: AFP, Profimedia

Trump pochopitelně nová zjištění bagatelizuje a Rusko popisuje jako zemi, se kterou je nyní nutno spolupracovat, mimo jiné kvůli společnému postupu proti ISIS. A Tillerson je člověk, který by se měl o restart vztahů postarat. Pro ExxonMobil pracuje od roku 1975 a v Rusku uzavíral velké obchody ještě v době Putinova předchůdce Borise Jelcina. Na rozdíl od fiaska, které kvůli sporům s Kremlem potkalo konkurenční Shell nebo BP, měl ExxonMobil v Rusku v posledních pěti letech přístup k mimořádně zajímavým kontraktům.

Od Putina osobně dostal Tillerson v roce 2013 Řád přátelství – státní vyznamenání pro cizí státní příslušníky, kteří sehráli ve spolupráci jejich země s Ruskem mimořádnou roli. “Nikdo z Američanů neměl k dispozici s Putinem tolik času jako on, možná s výjimkou Henry Kissingera,” řekl pro Wall Street Journal John Hamre, bývalý náměstek ministra obrany z Clintonovy administrativy.

Největšího úspěchu dosáhl Tillerson dva roky předtím, kdy se ExxonMobil dostal ve spolupráci s ruskou státní naftařskou firmou Rosněft k společnému projektu na průzkum a těžbu v Arktidě. Když kontrakt zhatily protiruské sankce, zavedené v návaznosti na obsazení Krymu a boje na Ukrajině, Tillerson se neváhal postavit proti americké vládě a sankce veřejně kritizovat.

Sankce pořád platí a je pravděpodobné, že po jejich zrušení by projekt v Arktidě mohl pokračovat, jak bylo před lety naplánováno. Tillerson sám je nyní na takovém scénáři finančně zainteresován: drží akcie ExxonMobil za 151 milionů dolarů, i když těch by se jako ministr musel samozřejmě zbavit.

Pro Trumpa je ale tohle vše minulost. Tillerson je pro něj člověk s exkluzívními konexemi, které by měl využít ve prospěch USA - stejně loajálně, jako je dosud využíval pro firmu a pro svůj osobní profit. Z pohledu těch, kteří dávají vůči Rusku přednost ostražitějšímu postupu, je naopak tahle volba velké riziko. „Těžko si představit víc proruského kandidáta. Tohle je tragický den pro střední Evropu. Pro celou Evropu,“ varuje politoložka Anne Applebaum, která už mnohokrát upozorňovala na to, že nástup Trumpa bude pro Rusko a jeho zájmy ve zdejším regionu požehnání.