Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Vědci objevili první suchozemské kolonizátory země

První suchozemci? • Autor: National Museum of Scotland
První suchozemci? • Autor: National Museum of Scotland

Vědci ve Skotsku objevili fosílie tvorů, kteří pravděpodobně jako úplně první „chodili“ po souši. Jde o čtyřnohé živočichy s páteří, kteří mohli připomínat mloky nebo ještěrky. Tato zvířata obývala souš před 355 miliony let, právě v době, kdy předci dnešních plazů, ptáků a savců vylezli na suchý povrch. Život těchto zvířat pokrývá zhruba patnáct milionů let mezery, kterou vědci dosud nebyli schopni v historii vývoje živočichů zaplnit.

„Odhalujeme klíčovou část evolučního příběhu o životě na Zemi,“ řekla BBC Jennifer Clack z University of Cambridge. Pět kompletních fosílií těchto plazících se tvorů vědcům ukazuje mezník v evoluci – přechod živočichů na souš. „Bez toho obratlovců bychom zde nebyli. Krokodýli, ještěrky, žáby i dinosauři by nikdy na Zemi nežili. Ani jeden z těchto tvorů by se prostě nevyvinul,“ dodal jeden ze skotských badatelů, Nick Fraser z National Museum of Scotland.

Před 360 miliony let živočichové včetně prvních ryb začali masově vymírat. Vědci neměli doposud informace o tom, co se na Zemi dělo po dalších patnáct milionů let. Vědí tedy velice málo o tom, jak se rybám a zvířatům ryby připomínajícím podařilo z vody vystoupit - a jak je možné, že se jim vyvinuly končetiny, které k pohybu po souši potřebovali. Díky skotskému objevu se možná podaří tyto informace získat.

Podobné fosílie se zatím nalezly jen na několika málo dalších místech na Zemi. Skotsko by tedy mohlo být i oblastí, ve které tito živočichové vůbec poprvé kolonizovali souš.  Skotsko je ostatně zemí plnou záhad – vzpomeňme si na Lochnesskou příšeru. Je možné, že i ona vděčí za svůj život právě těmto tvorům, kteří se nebáli opustit bažiny.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].