Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

V Rusku musí být morálka přísná a volební účast vysoká

Vladimir Putin a patriarcha Kirill • Autor: Globe Media /  Reuters
Vladimir Putin a patriarcha Kirill • Autor: Globe Media / Reuters

Ruské veřejné mínění za uplynulých dvacet let notně ztvrdlo - a ruské veřejné (proklamované) mravy zpřísněly. Vyplývá to z výzkumu nezávislé agentury Levada. Výzkumníci se ptali obyvatel Ruska na tři otázky: Jak zavrženíhodná je mimomanželská sexuální aféra, sex mezi dvěma dospělými lidmi stejného pohlaví a potrat v případě, že rodina si výživu dalšího dítěte nemůže ekonomicky dovolit.

Zatímco před dvaceti lety považovala nevěru za nepřípustnou necelá třetina Rusů, a dvacet dva procent v tom naopak nevidělo žádný problém, dnes zahýbání odsuzuje čtyřicet tři procent – a jen devět procent si uchovalo mravní bohorovnost.

Gayům a lesbám nebylo v Rusku přáno nikdy. Za z podstaty špatné považovala jejich milostné životy před dvaceti lety víc než polovina obyvatel, ale letos se tohle číslo vyšplhalo až na sedmdesát procent. Co se týče potratu z ekonomických důvodů, to je v Rusku nejmenší prohřešek ze tří zmiňovaných. Proti je pětina lidí a před dvaceti lety to bylo sedm procent. Zatímco v roce 1998 však takové rozhodnutí považovaly za zcela pochopitelné celé dvě třetiny tázaných, letos to byla jen čtvrtina.

Je to bezesporu zajímavý výzkum - a aby nebyl poslední, Levada nebude zveřejňovat své odhady před březnovými prezidentskými volbami. Podle nového zákona je totiž považovaná za “zahraničního agenta”, tudíž se bojí, že její zprávy budou považované za ovlivňování voleb - a bude mít utrum.  Levada je přitom jediná respektovaná a spolehlivá organizace, co se odhadů ruského veřejného mínění týče, a neliší se od státních agentur, pokud jde o popularitu prezidenta Putina (ta je ohromná). Jediná nepříjemná data, jež Levada zveřejnila, se týkají volební účasti.

Podle Levady bude nízká, podle státních agentur naopak historicky nejvyšší. A nezájem o předem rozhodnuté volby je to jediné, z čeho má Putin a jeho lidé obavy. Ale možná skutečně bude účast rekordní; nebylo by divu a ani by to nebylo těžké. Porovnat oficiální čísla s pravděpodobnou realitou ovšem bude obtížné, když teď Levada mlčí. Přísné mravy v mravné zemi je však třeba přísně chránit.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].