čtvrtek 18. 1. 2018

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Ruské veřejné mínění za uplynulých dvacet let notně ztvrdlo - a ruské veřejné (proklamované) mravy zpřísněly. Vyplývá to z výzkumu nezávislé agentury Levada. Výzkumníci se ptali obyvatel Ruska na tři otázky: Jak zavrženíhodná je mimomanželská sexuální aféra, sex mezi dvěma dospělými lidmi stejného pohlaví a potrat v případě, že rodina si výživu dalšího dítěte nemůže ekonomicky dovolit.

Zatímco před dvaceti lety považovala nevěru za nepřípustnou necelá třetina Rusů, a dvacet dva procent v tom naopak nevidělo žádný problém, dnes zahýbání odsuzuje čtyřicet tři procent – a jen devět procent si uchovalo mravní bohorovnost.

Reklama
Reklama

Gayům a lesbám nebylo v Rusku přáno nikdy. Za z podstaty špatné považovala jejich milostné životy před dvaceti lety víc než polovina obyvatel, ale letos se tohle číslo vyšplhalo až na sedmdesát procent. Co se týče potratu z ekonomických důvodů, to je v Rusku nejmenší prohřešek ze tří zmiňovaných. Proti je pětina lidí a před dvaceti lety to bylo sedm procent. Zatímco v roce 1998 však takové rozhodnutí považovaly za zcela pochopitelné celé dvě třetiny tázaných, letos to byla jen čtvrtina.

Je to bezesporu zajímavý výzkum - a aby nebyl poslední, Levada nebude zveřejňovat své odhady před březnovými prezidentskými volbami. Podle nového zákona je totiž považovaná za “zahraničního agenta”, tudíž se bojí, že její zprávy budou považované za ovlivňování voleb - a bude mít utrum.  Levada je přitom jediná respektovaná a spolehlivá organizace, co se odhadů ruského veřejného mínění týče, a neliší se od státních agentur, pokud jde o popularitu prezidenta Putina (ta je ohromná). Jediná nepříjemná data, jež Levada zveřejnila, se týkají volební účasti.

Podle Levady bude nízká, podle státních agentur naopak historicky nejvyšší. A nezájem o předem rozhodnuté volby je to jediné, z čeho má Putin a jeho lidé obavy. Ale možná skutečně bude účast rekordní; nebylo by divu a ani by to nebylo těžké. Porovnat oficiální čísla s pravděpodobnou realitou ovšem bude obtížné, když teď Levada mlčí. Přísné mravy v mravné zemi je však třeba přísně chránit.

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů, více informací.

Evropská komise se chystá na sestavení rozpočtu pro léta 2021–2027 a v plánech zatím zeje velká díra: 14 miliard euro, které už budou chybět po odchodu Britů. Komise musí tyto peníze nějak sehnat a v rámci přípravy na zvýšení odvodů prozradila Evropanům překvapivou věc: to skvělé členství v EU, její volný trh, volný pohyb, volné studium, mír, bezpečí, přátelství a mnoho dalšího, stojí jednoho každého občana Unie míň než jeden šálek kávy denně. Server Politico se rozhodl toto tvrzení prověřit. A spočítal to přesně: EU, její byrokracie, projekty, fondy, její veškerá agenda stojí jednotlivé občany ve 28 členských zemích od jedné poloviny do jedné desetiny šálku kapučína denně.

Metodika zbrusu nového „kávového indexu EU“ je jednoduchá: Politico použil statistická data samotné Unie týkající se množství peněz odváděných do kasy Unie členskými státy, rozpočítal tu částku na denní odvod z kapes jednotlivých občanů a zjistil, kolik za tu sumu lze v příslušné zemi koupit šálků kávy. Tady je pár překvapivých zjištění.

Reklama
Reklama

Kdo si myslí, že unijní účty platí nejvíc Němci, ten se plete.  Jeden Němec dá na EU 84 eurocentů denně - zhruba polovinu, co jeden Lucemburčan (1,57 eura). Nejmíň přitažlivě vychází kapučínový přepočet pro Italy. V penězích je sice EU stojí míň než kolegy skoro ze všech bohatých západoevropských členských zemí, převede-li se ovšem jejich 75 centů na tamní levné kafe, odvádějí ho Italové na bruselské konto nejvíc ze všech - víc než polovinu šálku denně (56 procent). Kromě nich se z celé osmadvacítky nad půlku kapučína za denní chod Unie vyhoupli už jen Belgičané.

Brexitáři to asi uslyší neradi, ale Británie na tom s placením za chod unie vůbec nebyla špatně: díky různým vyjednaným rabatům a slevám (a relativně drahé domácí kávě) dávali její občané docela málo jak v penězích (69 centů), tak v šálku kávy (jednu čtvrtinu denně). Platební minimalisté jsou pak Bulhaři: EU stojí každého z nich 18 eurocentů denně, což je 17 procent tamního šálku kávy.  I ostatní postkomunističtí členové EU si v minimálním placení vedli docela zdatně: všichni včetně Čechů jsou na chvostu jak v eurocentech (potížisté Maďaři a Poláci sypou 30 eurocentů denně, Češi o 15 víc), tak v kofeinu: EU je denně přijde na zhruba pětinu šálku.

Na úplně posledním místě v kávových odvodech skončili Řekové. Káva je v této úspornými škrty sužované zemi hodně drahá (skoro tři eura hrnek) a jejich 44 denně odváděných centů tak vychází na pouhých 15 procent kapučína.