0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Denní menu4. 5. 20182 minuty

Trump: Fotbalové mistrovství, nebo život

Afrika by ráda hostila své druhé fotbalové mistrovství světa. • Autor: REUTERS

Afrika by ráda hostila své druhé fotbalové mistrovství světa - o pořádání šampionátu v roce 2026 se uchází Maroko. Africká mistrovská premiéra se odehrála před osmi lety v Jihoafrické republice a mnozí mudrci prorokovali, že šampionát se nemůže dohrát: jak by to mohli Afričané zvládnout, celý fotbalový svět se propadne do chaosu, ve kterém minimálně jeden mančaft někdo sní. Obzvláště pochopitelné byly podobné obavy z Česka, protože my Češi vždycky všechno zvládneme a dokážeme všechno zařídit a zorganizovat, a to nejlépe na světě.

Nakonec se šampionát v Jihoafrické republice dohrál, bez problémů, a vyhrálo Španělsko, které si to zasloužilo, takže to byla podařená akce. Teď by si to rádo vyzkoušelo i Maroko.

Reklama

Proti je ovšem - a je to trochu překvapivé - Donald Trump, americký prezident. Muž rád překračující konvence překročil další: o pořádání mistrovství se totiž kromě Maroka uchází i trojice USA-Kanada-Mexiko. A Donald Trump se na Twitteru nechal slyšet, že by bylo hodně hanebné, kdyby země, které se těší americké podpoře, podporovaly kandidaturu někoho jiného než Spojených státu. A kdyby tomu tak bylo, proč by USA měly někoho podporovat?

Spojené státy jsou v absolutních číslech největším humanitárním a rozvojovým dárcem, to je pravda, a v očích Donalda Trumpa to znamená právo konat každou sportovní událost, kterou budou USA konat chtít. Kdo si to nemyslí, nemusí také žádnou pomoc dostat.

FIFA se okamžitě ohradila proti politickému vměšování, které by výběr pořadatelské země ovlivnilo - na což, pravda, mohl Donald Trump namítnout, že se nediví, protože FIFA dlouhodobě preferuje jemnější formy, především uplácení. Americký prezident nicméně reagoval ignorováním této stížnosti a znovu upozornil africké země, že Amerika se bude “hodně pozorně koukat”,  kdo Maroko podporuje.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].