čtvrtek 2. 11. 2017

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Hrozba ničivého útoku ze strany totalitní Korejské lidově demokratické republiky je reálná a přinesla by obrovské škody.  Na mimořádném slyšení ve Výboru americké Sněmovny reprezentantů pro zahraniční vztahy to tento týden prohlásil bývalý severokorejský diplomat Tche Jong-ho. Severní Korea válku se Spojenými státy a jejich spojenci podle něj nevyhraje, ale dokáže během vlastní porážky zabít statisíce lidí v Jižní Koreji. Nevzdá se bez boje.

„Severokorejští důstojníci mají příkaz spustit dělostřeleckou a raketovou palbu na Jižní Koreu bez rozkazů shora, pokud se na jejich straně hranice něco stane. Nezapomínejme, že desítky milionů Jihokorejců žijí v pásmu do sedmdesáti až osmdesáti kilometrů od linie, která odděluje sever a jih,“ cituje ho ve svém textu zpravodajský server Aktuálně.cz

Reklama
Reklama

Tche Jong-ho pracoval do loňska na severokorejském velvyslanectví v Londýně. Ve Velké Británii požádal loni o politický azyl. Za posledních dvacet let je nejvýše postaveným severokorejským činitelem, kterému se podařilo „přeběhnout“. Bývalý Kimův diplomat tvrdí, že USA i další země musí investovat více peněz do informační kampaně směřující k severokorejské populaci a prolomit tím hradbu režimní propagandy. Klíčovým hráčem v celém konfliktu podle něj zůstává Čína.

Kdyby umožnila uprchlíkům ze Severní Koreje bezpečný odchod na jih a nevracela je násilím na sever, zvedla by se podle Tche Jong-ho k odchodu velká masa Severokorejců a režimu by hrozilo zhroucení. Vedení KLDR si to ale vůbec nepřipouští. „Kim Čong-un je naprosto pevně přesvědčen, že donutí Spojené státy akceptovat Severní Koreu jako jadernou mocnost a stáhnout americké vojáky z Korejského poloostrova,“ uvedl exdiplomat. USA mají v Jižní Koreji 30 tisíc vojáků.

Americký prezident Donald Trump nedávno pohrozil Pchjongjangu totálním zničením, pokud nepřestane s jadernými zkouškami a testy raket středního a dlouhého doletu. Představitelé Jižní Koreje a Japonska ho ale od tohoto kroku odrazují a vyzývají k maximálnímu diplomatickému tlaku, spojenému s ekonomickými sankcemi.   Během nadcházející návštěvy Asie Trump navštíví Jižní Koreu a o KLDR bude jednat s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Chce ho přinutit, aby jako hlavní ekonomický partner a spojenec Pchjongjangu Kim Čong-unovi domluvil. Čína se připojila k hospodářským sankcím OSN a výrazně omezila například vývoz své ropy do Severní Koreje.

Demilitarizovaným pásmem mezi severem a jihem Korejského poloostrova se mezitím ve čtvrtek prošel generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg. Severokorejská státní tisková agentura o něm napsala, že se „opičí“ po Trumpovi, když ve veřejném prohlášení varoval, že rakety KLDR můžou ohrozit i Evropu. Sám americký prezident demilitarizovanou zónu na korejských hranicích příští týden nenavštíví, ale zastaví se na vojenské základně Camp Humphreys, vzdálené šedesát kilometrů od hlavního města Soulu, informuje Aktuálně.cz.

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů, více informací.

Emmanuel Macron splnil dlouhodobý požadavek investorů a podnikatelů: daň pro bohaté snížil o 70 procent, daň z kapitálových zisků pak o třicet procent. Francouzský prezident, původním povoláním investiční bankéř, tak plní jeden ze svých předvolebních slibů.

Daň pro bohaté míří na majetky vyšší než 1,3 milionu eur a je spíše symbolickým pravidlem v zemi, kde tolik obyvatel velké bohatství vnímá jako důkaz nespravedlnosti. Pro státní kasu není výnos z této daně zvlášť významný, ale od jejího zavedení v roce 1982 se ji žádný prezident nepokusil snížit. Macron očekává, že její výrazně snížení podpoří akumulaci kapitálu a následně investice, tvorbu pracovních míst a nastartování růstu.

Reklama
Reklama

The New York Times píší, že tento „na francouzského prezidenta nezvykle prokapitalistický postoj“ začíná Macronovi kazit image. Média, ekonomové i politici mu už vyčítají, že je “prezidentem bohatých” a elitářem, který jiným příslušníkům francouzské elity rozdává finanční dary. Populární levicový ekonom a specialista na výzkum nerovnosti Thomas Piketty prezidenta pateticky obvinil ze spáchání “ ekonomického, morálního a historického hříchu”.

Macron se brání: nechce prý proti sobě stavět společenské třídy, jen ruší status quo, na který jsou Francouzi naštvaní, a současně se brání jeho změně. “Tato daň je jen symbol. Musíme přestat být posedlí bohatými, a naopak být více posedlí tím, co udržuje lidi v pasti chudoby,” reagoval jeho přední poradce, ekonom Phillipe Aghion.