Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Proč se muži orientují lépe než ženy? A je to vůbec skutečně tak?

Britská BBC přináší zprávu o výzkumu či průzkumu či experimentu a všechny rozčilené na obou stranách upozorňujeme, že prezentovaná zjištění nejsou přísně vědecky posbírána a ověřena dle kodifikované metodologie, a je proto možné se nad nimi prostě jen zamyslet a pak je, v případě potřeby, bez emocí hodit za hlavu.

Jádrem zjištění je hra Sea Hero Quest, kterou hrály na svých chytrých telefonech čtyři miliony lidí. Cílem je poskládat vzpomínky starého námořníka, zatímco hráč v jejím průběhu naviguje svou loď různými zátokami a vodními cestami. Ve hře se obecně hodně naviguje a o to jejím tvůrcům (výzkumníkům z University College London) šlo. Data o tazích hráčů sbírali v naději, že zodpoví otázky uvedené výše.

Závěry: muži jsou v navigaci schopnější, ale tam, kde panuje větší rovnost mezi pohlavími, jsou i rozdíly v navigačních výkonech menší.

Jinými slovy, schopnost orientovat se v prostoru není nic vrozeného, či něco, nač by „mužský“ či „ženský“ mozek byl lépe uzpůsoben. Protože jak by se taková teorie vyrovnala s faktem, že ženy ze Skandinávie a Nového Zélandu jsou mužům blíž než jinde? Existuje tím pádem ještě něco jako skandinávský ženský mozek? Nejspíše nikoliv.

Mezi další zjištění patří, že lidé z bohatších zemí byli v navigaci úspěšnější než lidé ze zemí chudých. Denní menu obezřetně radí, abychom se všemi ambiciózními hypotézami počkali na víc dat.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].