Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Po summitu NATO si Trump pohrál s Británií

Londýn: Nafukovací Trump protestuje proti prezidentu Trumpovi • Autor: AP/ČTK, Matt Dunham
Londýn: Nafukovací Trump protestuje proti prezidentu Trumpovi • Autor: AP/ČTK, Matt Dunham

Nad Londýnem se v těchto dnech vznáší obří nafouknutý Donald Trump. Má šest metrů, je oranžový a nosí plenky zajištěné spínacím špendlíkem. Kolem balónu zobrazujícího amerického prezidenta jako tlusté nakrknuté děcko se strhl v britské metropoli celkem poprask. Labouristický starosta Sadiq Khan povolil létání „baby Trumpa“ coby součástí protestů doprovázejících první Trumpovu návštěvu Británie ve funkci prezidenta s vysvětlením, že podporuje právo na mírumilovný projev nesouhlasu.

Nyní se ukazuje, nakolik přesně mířený nápad to byl. „Pozemním“ protestům se prezident vyhnul tím, že přiletěl na schůzku s premiérkou Theresou May helikoptérou, batolecí dvojče nicméně musel na panoramatem města zahlédnout. Tato forma protestu se může zdát dětinská a marná, ale vlastně naprosto vynikající a velmi britská, jak píše třeba Guardian.

Během svojí evropské tour sice prezident měl světlé chvilky a mířil k podstatě věci. Jinak ale do světa vypustil řadu těžko uvěřitelných výroků, kterými se podle všeho snaží zasít mezi evropské státy neshody a oslabit Unii. Již nedávno se o Německu zmínil v souvislosti s migrační politikou a nyní řekl, že Německo, nejbohatší evropský stát a lídr EU, je zajatcem Ruska a je jím kontrolováno.

Londýnské protesty proti prezidentu Trumpovi • Autor: REUTERS
Londýnské protesty proti prezidentu Trumpovi • Autor: REUTERS

Jako vskutku dětinské arogantní děcko pak prezident vychází z interview, které poskytnul bulvárnímu deníku The Sun. Říká v něm, že radil premiérce, jak to udělat, ale že ho neposlechla. Rada zněla: tvrdý brexit. May podle Trumpa místo toho zvolila měkkou variantu, což bude mít pro ni důsledky v tom smyslu, že se tím vzdaluje naděje na lukrativní obchodní dohodu s USA.

Kromě toho, že jsou to výroky nevhodné z hlediska diplomatického protokolu, jak upozornili britští politici i komentátoři z obou stran Atlantiku, jsou i pozoruhodně neinformované. Kdokoliv, kdo jen základně nahlédnul do nesmírně komplikovaného vyjednávání o odchodu Británie z EU, ví, že May si měkký brexit nezvolila z plezíru, ale proto, že nic jiného jí prakticky nezbývá.

Jenže tvrdou realitu, která dohnala politiku - jak situaci shrnul třeba list The Financial Times -  si nepřipouští euroskeptické křídlo konzervativní strany, které by mohlo být Trumpovými výroky posíleno. Na straně druhé agentura Bloomberg věští, že by Trumpův útok mohl premiérce naopak pomoci. Prezident je totiž v Británii mimořádně nepopulární - a Bloomberg tak doporučuje premiérce postavit se mocnému spojenci podobným způsobem, jak to udělal premiér v podání Hugha Granta ve filmu Láska nebeská.

Vše pak navíc vyvrcholilo podobně jako Trumpův nájezd v NATO. Členům aliance, kterou tradičně kritizuje, nejdřív hrozil, že se Spojené státy zařídí po svém, pokud jednotlivé země nesplní svůj (jinak oprávněně vymahatelný) závazek a nezvednou urychleně vojenské výdaje na slibovaná dvě procenta HDP - a později se nezavážou ke čtyřem procentům. Na závěrečné tiskové konferenci však prohlásil, že všichni dosáhli neskutečného pokroku a závazek bránit se navzájem “zůstává velmi silný”.

A rovněž nyní se projevil jako nevyzpytatelný vůdce, který po sobě zanechává chaos. Na společné londýnské tiskové konferenci s britskou premiérkou totiž prohlásil, že  rozhovor pro The Sun je „fake news“, protože v něm nejsou pasáže, kdy Theresu May chválí. Dodal, že rozhodnutí o podobě odchodu Spojeného království z Evropské unie je věcí Británie, a Londýnu slíbil, že bude moci s USA po brexitu obchodovat.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].