čtvrtek 12. 7. 2018

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Všechno prý skončilo harmonicky. Lídři NATO dosáhli “ohromného pokroku” - jak prohlásil na nečekaně svolané tiskové konferenci Donald Trump. “Závazky Spojených států k NATO jsou velmi silné, zůstávají velmi silné, ale především díky všem, díky duchu, který projevují, množství peněz, které jsou ochotni investovat, peníze, které jsou ochotni přidat, byly opravdu úžasné,” dodal.

Trumpa není vždycky snadné pochopit, jeho věty fungují často především jako shluky emotivně nabitých slov a interpretovat se dají s odstupem různě. Pokud však rozumíme průběhu obávaného summitu NATO v Bruselu, Trump dokázal přinutit zbývající členské země k rychlejšímu navýšení výdajů na zbrojení, a to zřejmě dosti nevybíravým nátlakem.

Podle zpravodajství z místa dění americký prezident ve čtvrtek ráno překvapil své spojence vystupňováním požadavků: dohodnutá dvě procenta výdajů na obranu musí většina z nich začít vynakládat již příští rok, a nikoliv do roku 2024, jak se dohodli dříve. K tomuto datu by se aliance měla zavázat k výdajům ve výši čtyři procent. A pokud ne, Amerika se zařídí po svém, citovala Trumpa různá média.

Podle všeho následoval  jistý chaos, program schůzky byl pozměněn a konala se krizová jednání. Když se Trump vynořil na improvizované tiskovce, zářil spokojeností. Tvrdil, že vyjednal 33 miliard dolarů navíc, “možná více”. Neříkal přesná data, ale všechno se prý urychlí, premiéři si budou muset výdaje nechat schválit svými parlamenty, “oni je ale schválí”. Trump vypadal jako vítěz, velebil NATO, uznal, že jsou díky němu Spojené státy bezpečnější, popřel, že by roztržka posilovala Rusko. Najednou bylo všechno správně.

https://www.youtube.com/watch?v=Ik3hDVOQl54

Co přesně se odehrálo, nicméně zatím nevíme. Ani žádné konkrétní dohody ani čísla zatím nikdo nepotvrdil. Španělský premiér Pedro Sánchez například prohlásil, že “rozumí americkému postoji” a NATO “musí vyvážit zájmy všech členských zemí, ale zároveň žádáme o pochopení”. Pochopením se zřejmě myslí ekonomická situace Španělska, jež se právě konečně dostává z dlouhodobé ekonomické krize.

Jakoby se nakonec i sám Trump zalekl, jak dramaticky situaci vyhrotil. Představa, že se premiéři během několika desítek minut dohodli na naprosto zásadních rozpočtových změnách, nezní příliš pravděpodobně. Trump však řekl médiím své a vypadá jako vítěz.

V tuto chvíli nezbývá než čekat, až se zvířený prach trochu usadí. Nejhorší možná představa, totiž že Trump zpochybní další existenci organizace a platnost článku 5 o vzájemné solidaritě, se nakonec nenaplnila. Nebo zatím nenaplnila. Po zkušenostech z nedávného summitu zemí G7 je dobré vyčkat, co bude Trump tweetovat  - a také co vlastně slíbily členské země. Pro transatlantické spojenectví jsou tohle hodně ošklivé chvíle.

Čtěte také: Trump dorazil na summit a Evropa se bojí

Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Slonovinová cetka z dovolené po Evropské unii je oblíbený suvenýr a všechny ty náhrdelníky i šachové figurky jsou plně legální, takže turista si může říkat: jistěže nedělám nic špatně. Na rozdíl od exotických zemí EU určitě přijala opatření proti obchodu se slonovinou, žádná škoda nemůže být napáchaná.

Jenže může. Evropské zákony skutečně zakazují prodej jakékoliv slonoviny získané na slonech (jejich zabitím, pochopitelně) po roce 1947. Teoreticky by tedy v oběhu měly být jen “starožitnosti”. Ale jednoho napadne, jak se takové stáří ověřuje? Co když někdo zbrusu novou slonovinu vydává za antik-kousek, když jediným způsobem, jak takové tvrzení rozporovat, je nákladné testování?

Otázka je na místě, protože takové podvody se skutečně velmi často dějí. A šokujícím způsobem. Jak píše britská BBC, nevládka Avaaz nakoupila sto kousků slonovinových ozdůbek po celé EU a jejich stáří zjistila pomocí radiokarbonové metody. Tři čtvrtiny z nich bylo mladší než rok 1947, jeden kus dokonce jen pár let starý. A pětina z nakoupených ozdob navíc s velkou pravděpodobností vznikla po roce 1989, kdy začal platit celosvětový zákaz obchodu se slonovinou.

Z toho plyne, že i oficiálně legální obchod se slonovinovými kousky podporuje zabíjení slonů (denně jich zemře násilnou smrtí pětapadesát). Evropský parlament a některé členské státy, například Británie, proto prosazují celounijní zákaz prodeje slonoviny bez ohledu na stáří.

https://www.youtube.com/watch?v=gRUuCv61ZaI