pátek 16. 12. 2016

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Jestli by někdo měl být opatrný, když dojde na oficiální vládní lety, pak Polsko. Připomeňme, že v roce 2010 havaroval u Smolenska vládní letoun, který vezl delegaci na uctění památku obětí Katyňského masakru, a zahynulo tehdy takřka kompletní vedení země. Hlavní příčinou byla chyba pilotů ve špatném počasí, alespoň co víme z oficiálních vyšetřování. Dalších teorií je ovšem řada: tedy že to byla konspirace ruské strany, nebo dokonce atentát z rukou tehdejšího polského premiéra Tuska, který na palubě nebyl.

A tak je překvapivé, co se dělo na palubě letounu, který minulý týden odvážel vládní delegaci z londýnského jednání s britskou premiérkou Theresou May. Do Británie letěla premiérka Beata Szydło, její první zástupce a ministři obrany, zahraničí či vnitra. S nimi řada dalších politiků a úředníků plus novinářský doprovod. Takže tolik lidí, že se tam letělo dvěma stroji. Cestou zpátky ovšem nastal chaos.

Reklama
Reklama

Letadla totiž neletěla ve stejný čas, jedno až o šest hodin později – jenže organizátoři přepravy ale všechny naložili do jednoho. Už na letišti se vládní Embraer začal převažovat. Na někoho nezbylo místo, a tak stál. Začíná vyjednávání, kdo poletí, a kdo ne, což by se nestalo bez kapitána, který prohlásil, že jednoduše nepoletí. Pravděpodobně se vzpomínkou na svého kolegu ze Smolenska. Nebýt toho, nejspíš by se vyrazilo do oblak.

Celou patálii se podařilo vyřešit až za několik desítek minut, a to vcelku logickým způsobem. Našla se skupina lidí, kteří řekli, že poletí o šest hodin později. Smolensk č. 2 se tedy nekonal. Opozice komentovala příhodu slovy, že i když vláda Práva a spravedlnosti nedodržuje skoro žádná pravidla, aspoň některým by mohla věnovat pozornost, pro vlastní dobro.

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Autoři populárních románů se snaží, seč můžou. Snaží se i vydavatelé. Autor tohoto menu měl například nedávno pocit, že v Česku už kromě Bible už neexistuje žádná jiná kniha než Dívka ve vlaku. Je to trochu jinak. Existuje spousta knih – ovšem žádná neexistuje tak, jako libovolná kniha o Harry Potterovi.

Jak píše server Quartz, je úplně jedno, jestli je právě v módě jóga, meditace nebo terapeutické uklízení, jestli je západní civilizace na vrcholu sil, nebo se hroutí pod tíhou lží označovaných za post-pravdu – a koho oceňují literární poroty diplomy. Protože nejprodávanější bude vždycky Harry Potter.

Reklama
Reklama

57_harry
J. K. Rowling, J. Thorne, J. Tiffany: Harry Potter a prokleté dítě

A ani to nemusí být kniha. Řeč je aktuálně o titulu Harry Potter a prokleté dítě, což je přepis divadelní hry. A mezi námi nijak zvlášť úchvatný, pokud si můžeme dovolit hodnocení. Přesto byla zmiňovaná Dívka ve vlaku až druhá nejúspěšnější kniha na americkém trhu, za letošek prodalo 1,2 milionu kusů. A pak je tu vítěz -  Harry Potter a jeho 4,18 milionu kusů.

Není to tím, že by Američané byli primitivové, které baví infantilní kouzla ve staroanglických kulisách. Ani tím, že porazit možná umně napsanou Dívku ve vlaku, která ovšem za dva roky zmizí v prachu literárního provozu, není zas takový výkon. Úplně stejně na hlavu by Harry Potter porazil i bestseller loňského roku, Postav hlídku od Harper Lee. Jsou prostě věci, na které je i Atticus Finch krátký.