Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Nepoletím, řekl pilot polské vládní delegaci v přeplněném letadle

Polská premiérka v Londýně: při návratu byla podstatně větší tlačenice • Autor: Profimedia, Forum Poland
Polská premiérka v Londýně: při návratu byla podstatně větší tlačenice • Autor: Profimedia, Forum Poland

Jestli by někdo měl být opatrný, když dojde na oficiální vládní lety, pak Polsko. Připomeňme, že v roce 2010 havaroval u Smolenska vládní letoun, který vezl delegaci na uctění památku obětí Katyňského masakru, a zahynulo tehdy takřka kompletní vedení země. Hlavní příčinou byla chyba pilotů ve špatném počasí, alespoň co víme z oficiálních vyšetřování. Dalších teorií je ovšem řada: tedy že to byla konspirace ruské strany, nebo dokonce atentát z rukou tehdejšího polského premiéra Tuska, který na palubě nebyl.

A tak je překvapivé, co se dělo na palubě letounu, který minulý týden odvážel vládní delegaci z londýnského jednání s britskou premiérkou Theresou May. Do Británie letěla premiérka Beata Szydło, její první zástupce a ministři obrany, zahraničí či vnitra. S nimi řada dalších politiků a úředníků plus novinářský doprovod. Takže tolik lidí, že se tam letělo dvěma stroji. Cestou zpátky ovšem nastal chaos.

Letadla totiž neletěla ve stejný čas, jedno až o šest hodin později – jenže organizátoři přepravy ale všechny naložili do jednoho. Už na letišti se vládní Embraer začal převažovat. Na někoho nezbylo místo, a tak stál. Začíná vyjednávání, kdo poletí, a kdo ne, což by se nestalo bez kapitána, který prohlásil, že jednoduše nepoletí. Pravděpodobně se vzpomínkou na svého kolegu ze Smolenska. Nebýt toho, nejspíš by se vyrazilo do oblak.

Celou patálii se podařilo vyřešit až za několik desítek minut, a to vcelku logickým způsobem. Našla se skupina lidí, kteří řekli, že poletí o šest hodin později. Smolensk č. 2 se tedy nekonal. Opozice komentovala příhodu slovy, že i když vláda Práva a spravedlnosti nedodržuje skoro žádná pravidla, aspoň některým by mohla věnovat pozornost, pro vlastní dobro.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].