Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Na cizince se usmívejte, ale styků se vyvarujte, slyší Rusové před MS

Ilustrační foto • Autor: AFP, Profimedia
Ilustrační foto • Autor: AFP, Profimedia

V Rusku začíná mistrovství světa ve fotbale, do země proudí statisíce fanoušků z celého světa a členové ruského parlamentu varují ruské ženy: Nespouštějte se s cizincem, nebo vám zůstanou jen oči pro pláč! Zprávu o tom přináší Newsweek.

Fotbalové mistrovství je pro hostitelskou zemi velká logistická událost. Zápasy mezi 32 reprezentačními týmy zaberou následující měsíc, budou se odehrávat dohromady v 11 ruských městech a očekává se, že tenhle sportovně-společenský svátek přitáhne do Ruské federace zhruba 1,5 milionu turistů. Jejich osobní zkušenost z pobytu, jak doufají ruští představitelé, by mohla vylepšit pověst Ruska pochroumanou v poslední době krádeží Krymu, podvratnou válkou proti Ukrajině a Západu, sílícími represemi proti domácím oponentům Kremlu a potlačováním lidských práv.

BBC už před pár dny informovala o šestidílných „kurzech smíchu“, ve kterých se zaměstnanci ruské veřejné dopravy učí před mistrovstvím, jak ovládat obličejové svaly a správně se usmívat na cestující. Pro Rusy to mimochodem není úplně jednoduchý úkol.  V roce 2015 byla Moskva vyhodnocena jako nejvíc zamračená a k návštěvníkům nejmíň přátelská metropole světa. O úsměv ovšem v Rusku není nouze kvůli nějakému většímu pocitu nešťastnosti mezi jeho obyvateli, ale proto, že je v Rusku úsměv neznámého člověka všeobecně vnímám jako znak jeho slabosti a neinteligence - aspoň podle mezinárodní studie 44 světových kultur otištěné před dvěma lety v časopise Journal for Nonverbal Behavior.

Něco jiného je ovšem sex - ochotu k němu s neznámým cizincem se Rusové a Rusky podle svých politiků zjevně nemusí učit, spíš je třeba jim ho rozmlouvat. Úkol na sebe vzala předsedkyně parlamentního výboru pro rodinu Tamara Pletněva. V oficiálním projevu varovala ruské ženy před „nevhodným chováním“ a „nesprávným stykem s cizinci“, ze kterého jim vzejde leda tak „osamělé mateřství a vůbec nic dobrého“. Podle Tamary Pletněvy je vztah s cizincem nebezpečný i tehdy, když skončí svatbou. “Vezmou se, on ji odveze pryč a ona pak neví, jak se vrátit domů,“ cituje šéfku rodinného výboru Newsweek. „Nejsem žádná nacionalistka, ale naše děvčata by měla rodit naše děti.“

Pletněva, jejíž výbor se zabývá i ochranou ženských a dětských práv, je známá konzervativním pohledem na svět. Když si u ní nedávno stěžovalo několik ruských novinářek na sexuální obtěžování, jemuž při své práci v Rusku často čelí, a žádalo ji o prosazení zákona proti takovým útokům, odmítla jejich požadavek jako „nepřiměřený“. „Ženy, které někdo obtěžuje, si o to většinou samy říkají, jsou vyzývavé, protože něco takového chtějí,“ řekla tisku.

Amnesty International pak v souvislosti se začátkem fotbalového mistrovství vyzvala fanoušky, aby při té příležitosti posílali vzkazy solidarity lidem uvězněným či pronásledovaným a šikanovaným v Rusku za obranu občanských, politických a všeobecně lidských práv. To jsou ti skuteční šampióni v Rusku, řekl na adresu ruských vězňů svědomí vedoucí kampaní české odnože Amnesty International Martin Balcar.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].