Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Martin Schulz chce chytit druhý dech. Představil vizi pro moderní Německo

Před pár měsíci se zdálo, že by Martin Schulz mohl z podzimních německých voleb udělat pořádné drama. Na jaře jeho sociální demokracie vyrovnala náskok křesťanských demokratů a Schulze si za kancléře chvílemi přálo víc voličů než Angelu Merkel. Kde ty časy jsou… Euforie z nového kandidáta se rozplynula, sociální demokraté opět výrazně zaostávají a nyní se snaží chytit druhý dech. Pomoci při tom má deset návrhů pro “moderní Německo” - které Martin Schulz v neděli v Berlíně představil.

Angele Merkel a jejímu ministru financí ve zkratce vyčítá, že udělali příliš málo pro evropskou integraci. Malá komunikace s ostatními státy v uprchlické krizi a během krize eurozóny, zvláště pak v případě Řecka, podle Schulze vedla k poklesu solidarity mezi státy EU. Tomu chce čelit krokem, který je mezi německými voliči nepopulární: slibuje výrazně zvýšit německé platby do evropských rozpočtů. Čerpat je však budou moci jen státy, které též přijímají uprchlíky a chovají se tedy solidárně v migrační krizi.

Z českého pohledu je zvlášť podstatné, že navrhuje výraznou integraci eurozóny, který by se měla stát jádrem EU - a neměla by se při tom nechat brzdit státy, jež do eurozóny nepatří. Program se plně staví za evropské ideje Emmanula Macrona.

Schulz slibuje zařídit, aby občané mohli prakticky všechny úřední úkony udělat online 24 hodin denně.

Martin Schulz dále slibuje vyšší státní investice do rychlého internetu, železnic, univerzit, škol a školek. Navrhuje dokonce zavedení povinnosti státu investovat v dobrých časech rozpočtové přebytky. Toto pravidlo by fungovalo podobně jako pravidla omezující rozpočtové schodky.

Schulz chce dále vytvořit “inovační alianci” mezi státem, odbory a průmyslem, která by v Německu cíleně vytvářela evropské šampiony v důležitých hospodářských odvětvích budoucnosti - a zajistila tím, že současný německý hospodářský zázrak bude ještě dlouho pokračovat.

Další prioritou je digitalizace státní správy: slibuje zařídit, aby občané mohli prakticky všechny úřední úkony udělat online 24 hodin denně. K jednoznačně levicovým bodům programu patří návrh na zřízení státem placených finančních kont, z nichž bude moci každý občan během svého života čerpat určitou částku na rekvalifikaci, doplnění vzdělání nebo založení vlastního podniku.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].