čtvrtek 29. 12. 2016

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Až se za deset nebo dvacet generací lidstvo podívá na současnou dobu, tedy čas po přelomu třetího tisíciletí, možná už vůbec nic z aktuálních zpráv v jeho povědomí nepřežije. Anebo to bude něco jiného. Třeba počátek lidského porozumění mozkům a vědomí našich zvířecích spoluobyvatel planety - o nichž si stále méně myslíme, že jsou to jen dýchající a rozmnožující se stroje, ale naopak začínáme poznávat, že jsou to tvorové se specifickou, nám těžko přístupnou inteligencí a sebe-vědomím. Kromě objevů týkajících se lidoopů, delfínů či velkých oblíbenců pátečního menu, chobotnic, můžeme nyní na seznam přidat další fascinující tvory: netopýry.

Biologové se pro ten účel spojili s kybernetiky. Metodou, kterou dnešní software užívá k rozpoznání lidského hlasu a významu slov, prohnali nahrávky 60 tisíc skřeků kaloně egyptského. A program v nich nalezl jednoznačné vzorce, které pak vědci porovnali s konkrétním netopýřím chováním. Výsledek? Kaloňové si dokážou navzájem sdělit konkrétní obsah a také jsou schopni způsob komunikace upravit podle toho, s kým právě mluví. S někým zhurta, s někým zdvořile - jak reportuje server Smithsonian.

Reklama
Reklama

Vědci samozřejmě nepochybovali, že netopýři jakožto inteligentní savci spolu komunikují. Ovšem dosud měli za to, že jde jen o primitivní emocionální komunikaci - vyjadřující hněv, strach, útok či příchylnost. Nově vědí, že kaloňové jsou svými skřeky schopni se navzájem pohádat o jídlo, pohádat o místo na spaní v hejnu, pohádat o to, kdy jiný netopýr sedí moc blízko - a pak se také pohádat kvůli nechtěnému a otravnému zájmu samečka o samičku.

Plyne z toho, že netopýři se hádají hodně. Spory a tahanice tvoří šedesát procent jejich komunikace. Což je zábavný fakt, ale možná nespravedlivý. Výzkum dále pokračuje, o komunikaci kaloňů jistě zjistíme víc a možná se jejich obraz poupraví. Každopádně metoda se osvědčila a výzkumníci se už chystají podobně analyzovat zvukovou komunikaci dalších živočišných druhů. Lidské poznávání zvířecích myslí může pokračovat.

https://www.youtube.com/watch?v=ocTYSTwS_HU

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Rumunská politika nabízí jedno překvapení za druhým. Ve volbách, které se konaly v polovině prosince, naprosto suverénně zvítězili dosud v praxi vládnoucí sociální demokraté. Navzdory očekáváním i některým skutečnostem: třeba že předseda strany Liviu Dragnea je stále v podmínce za volební podvody.

Proto také jeho strana svého předsedu nestavěla jako kandidáta na premiéra (se škraloupem je v Rumunsku dle zákona nemožné předsedat vládě). Namísto něj nabídla prezidentu Klausu Iohannisovi Dragneovu blízkou spolupracovnici Sevil Shhaideh. Ale ten její kandidaturu odmítl.

Reklama
Reklama

Důvodů může být několik. Podle rumunských analytiků by Shhaideh byla jen Dragneovou loutkou, neboť má omezenou politickou zkušenost. Což je ovšem vcelku legitimní způsob vládnutí - a asi není na prezidentovi, aby na základě takové předtuchy odmítal něčí kandidaturu. Problém asi nebude ani v tom, že Shhaideh je muslimka - vzhledem k tomu, že Iohannis je liberálním a prozápadním výčnělkem ve vcelku divoké rumunské politice (sociální demokraté zvítězili zčásti jako “volba, kde aspoň víte, do čeho jdete” a zčásti národoveckou rétorikou).

Podle všeho rumunský prezident dal na varování tajných služeb, které jsou krajně podezíravé ke kandidátčině manželovi a jeho dvěma bratrům. Manžel Sevil Shhaideh je Syřan, léta pracoval v administrativě Asadovy vlády a svým souhlasem se syrským prezidentem a jeho politikou i válečnou taktikou se nijak netají. Podle rumunských tajných služeb je příliš velký risk dát partnerce takového muže přístup k tajným dokumentům (včetně NATO).

A protože prezident Iohannis svůj odmítavý postoj nijak nezdůvodnil, jak je v podobných případech zvykem, právě poslední verze je nejspíš pravdivá. Vyzval proto vítězné sociální demokraty, ať navrhnou někoho jiného. Část strany se sice bouří a chce prezidentův konec, ale ten na druhé straně jen využil své ústavní právo. Podle analytiků Dragnea nebude dělat problémy: najít ve straně někoho, kdo bude nejvyšší post vykonávat ve shodě a po poradě se stranickým předsedou, by neměl být problém.