Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Denní menu, Společnost

Je slabost, když lidé z levicového klubu uznají, že integrace není snadná?

Conne Island Lipsko • Autor: js/ Conne Island Leipzig
Conne Island Lipsko • Autor: js/ Conne Island Leipzig

Levicový hudební klub Conne Island v Lipsku vloni zavedl speciální symbolické vstupné pro uprchlíky - mohli se sem po večerech chodit bavit za padesát eurocentů. Nyní začali provozovatelé klubu, kde se potkává například lipská Antifa, otevřeně mluvit o problémech, které noví hosté přinesli. V klubu se začaly množit případy sexuálního obtěžování, krádeže, agresivní chování.

“Společně pařit a tímto jednoduchým způsobem docílit integrace mladých uprchlíků v našem klubu se ukázalo být dost naivním plánem,” napsali majitelé klubu v říjnu na své webové stránky. “Autoritářská a patriarchální výchova, s níž ve své vlasti uprchlíci vyrostli, a svobodomyslnost západní noční zábavy u nás občas dohromady dávaly dost výbušnou směs.”

Provozovatelé klubu nyní za svou upřímnost schytávají hodně kritiky. Jejich přiznání šíří na sociálních sítích organizátoři protiislámských demonstrací a přední politička Alternativy pro Německo se směje, že pozorujeme “kapitulaci levicovo-zeleně nasáklého mládežnického centra” a jeho Willkommenskultur, tedy vstřícného přijetí uprchlíků. Zleva se zas kriticky ozývá, že klub zradil hodnoty, a dal nacionalistickým a populistickým hnutím do rukou argumenty.

Provozovatelé klubu ale nechtěli spustit debatu o uprchlících, nýbrž debatu o levicově-liberální scéně. “Je známkou slabosti a naivity, když lidé z levicového klubu uznají, že integrace není tak snadná, jak to představovali? Anebo je naopak známkou síly a sebevědomí, že o tom otevřeně mluví?” popisuje toto dilema ve své reportáži z Lipska týdeník Die Zeit. “Máme se ze strachu před populisty kousnout do jazyka a nemluvit o problémech s uprchlíky? Anebo naopak populistům hraje do karet, když reálné problémy zamlčujeme?”

Klub se rozhodl pro otevřenost - protože se jinak problémů chopí populisté a budou o nich hovořit svým jazykem. “Je nám jasné, že vyslovujeme pravdu, která bolí,” říká Tanja Russack, provozní ředitelka Conne Island.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].