pondělí 28. 11. 2016

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Levicový hudební klub Conne Island v Lipsku vloni zavedl speciální symbolické vstupné pro uprchlíky - mohli se sem po večerech chodit bavit za padesát eurocentů. Nyní začali provozovatelé klubu, kde se potkává například lipská Antifa, otevřeně mluvit o problémech, které noví hosté přinesli. V klubu se začaly množit případy sexuálního obtěžování, krádeže, agresivní chování.

“Společně pařit a tímto jednoduchým způsobem docílit integrace mladých uprchlíků v našem klubu se ukázalo být dost naivním plánem,” napsali majitelé klubu v říjnu na své webové stránky. “Autoritářská a patriarchální výchova, s níž ve své vlasti uprchlíci vyrostli, a svobodomyslnost západní noční zábavy u nás občas dohromady dávaly dost výbušnou směs.”

Reklama
Reklama

Provozovatelé klubu nyní za svou upřímnost schytávají hodně kritiky. Jejich přiznání šíří na sociálních sítích organizátoři protiislámských demonstrací a přední politička Alternativy pro Německo se směje, že pozorujeme “kapitulaci levicovo-zeleně nasáklého mládežnického centra” a jeho Willkommenskultur, tedy vstřícného přijetí uprchlíků. Zleva se zas kriticky ozývá, že klub zradil hodnoty, a dal nacionalistickým a populistickým hnutím do rukou argumenty.

Provozovatelé klubu ale nechtěli spustit debatu o uprchlících, nýbrž debatu o levicově-liberální scéně. “Je známkou slabosti a naivity, když lidé z levicového klubu uznají, že integrace není tak snadná, jak to představovali? Anebo je naopak známkou síly a sebevědomí, že o tom otevřeně mluví?” popisuje toto dilema ve své reportáži z Lipska týdeník Die Zeit. “Máme se ze strachu před populisty kousnout do jazyka a nemluvit o problémech s uprchlíky? Anebo naopak populistům hraje do karet, když reálné problémy zamlčujeme?”

Klub se rozhodl pro otevřenost - protože se jinak problémů chopí populisté a budou o nich hovořit svým jazykem. “Je nám jasné, že vyslovujeme pravdu, která bolí,” říká Tanja Russack, provozní ředitelka Conne Island.

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Značná část z ekonomických migrantů připlouvajících z Afriky do Itálie pochází z Nigérie. Server Quartz cituje data, která trochu lépe vysvětlují, proč se tolik mladých lidí vydává na nebezpečnou cestu do Evropy. Doma - v nejlidnatějším státě Afriky - totiž nemohou najít práci; ekonomika je v recesi a nezaměstnanost stoupá. Nigerijský daňový úřad nyní vypsal 500 volných míst a mailem mu přišlo 700 000 žádostí o tuto práci. Z toho 2000 žadatelů byli univerzitní absolventi s červeným diplomem.

Podobné případy se přitom opakují. V roce 2014 bylo 16 lidí ušlapáno při masové panice, k níž došlo před imigračním úřadem, který nabíral 4500 nových pracovníků - zájem mělo 125 000 lidí. Letos v únoru se pak na deset tisíc míst u policie hlásil milion Nigerijců.