čtvrtek 9. 8. 2018

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

I dnešní teploty se mají opět šplhat k nelítostné pětatřicítce a úřady varují před neopatrným pobýváním v otevřené městské výhni. Předpověď sice naznačuje možnost bouřek, ale pokud vůbec přijdou, budou krátké a teploty příliš dolů nesrazí.

Nezvyklá délka současné horké vlny zvedla mezi redaktory The New York Times spotřebu ledové kávy, snížila chuť na hamburgery a probudila jejich zvědavost, jaký dopad mají vysoké venkovní teploty na lidský apetit. Oslovili s tím tématem několik expertů na výživu obyvatelstva a zde je jejich průvodce často kladenými, nejběžnějšími dotazy.

1­. Opravdu může horko ovlivnit naši potřebu jíst?

„Ano,“ říká emeritní profesorka dietologie a veřejného zdraví Newyorské univerzity Marion Nestle. I když to nejde úplně zobecnit, menší chuť k jídlu než obvykle cítí v horkém počasí hodně lidí , přičemž podle prof. Nestle je důvodem fakt, že jído zvedá v těle horkost. „Když sníte větší množství koncentrovaných kalorií, rozběhne se metabolický proces, v jehož důsledku se organismus zároveň zahřívá,“ říká profesorka Nestle. „A když je kolem vás horko, nemáte moc velký zájem vyrábět si ještě navíc tepelnou vlnu i ve svém těle.

2. Mění se v teplém počasí typy jídla, které konzumujeme?

Pravděpodobně ne. Řada existujících studií – včetně například podrobné práce „Výživové potřeby v horkém počasí“ , manuálu americké armády pro vojáky na bitevním poli z roku 1993 – sice naznačuje, že v horkých dnech dáváme přednost lehkému salátu před biftekem, ale oslovení experti pro to nenacházejí dost opravdu tvrdých vědeckých dat. Jak říká deníku NYT pediatrička a dietoložka z Kolumbijské univerzity Sharon Akabas, vliv vnějšího prostředí na skladbu a cykly naší stravy byl v minulosti silnější než dnes, kdy jej vymazala každodenní dostupnost široké škály potravin.

3. Jaké jídlo je ve vedru nejlepší?

Tady se asi těžko někdo splete: ovoce a zelenina. Ve vedru je totiž zásadní udržet v těle dostatek vody a tu ovoce i zelenina obsahují velké množství.

4. Pomůže v boji s horkem ostře kořeněné, pálivé jídlo?

Záleží na tom, kde ho konzumujete. Je totiž fakt, že pálivé jídlo vyráží mnoha lidem na těle pot, který je může ochladit. Ale v opravdu nebezpečném počasí - tedy horkém a vlhkém - se pot neodpařuje a sebepálivější čína tedy nepomůže, spíš naopak.

I když zítra mají teploty klesnout, už na neděli a dál předpověď zase ukazuje rtuť velmi vysoko. Proto zájemci možná ocení 55 receptů na jídla pro pětatřicet stupňů Celsia.

Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

V Rusku uvězněný ukrajinský režisér Oleg Sencov už 88 dní nejedl. Po téměř třech měsících bez přísunu potravin je jeho tělo v katastrofálním stavu, oznámila na Facebooku Sencovova sestřenice Natalia Kaplan. Novinářka žijící v Moskvě dostala zprávu o stavu svého bratrance od právníka, který byl Sencova navštívit ve vězení na sibiřském poloostrově Jamal.

Ukrajinský režisér Sencov sedí v ruském vězení už čtyři roky. Ruská policie ho zatkla v roce 2014 na Krymském poloostrově za údajné organizování protiruských teroristických aktivit. Sencov byl ve vykonstruovaném procesu spolu s dalšími odpůrci ruské invaze Krymu odsouzen ke dvaceti letům vězení. Letos 14. května května se Sencov rozhodl držet časově neomezenou protestní hladovku. Její ukončení podmiňuje tím, že Rusko propustí všech 64 ukrajinských politických vězňů držených v ruských věznicích.

Jak naznačuje dopis, který Sencov zaslal své sestřenici prostřednictívm advokáta, protestujícímu vězni pomalu docházejí síly. Po skoro třech měsících bez jídla zhubl o třicet kilogramů a hladina hemoglobinu v jeho krvi je velmi nízká, což se projevuje anemií a zpomalením pulsu srdce na 40 úderů za minutu. Průměrný srdeční puls má u mužů hodnotu kolem 75 úderů za minutu. „Píše, že se blíží konec, nemá tím ale na mysli propuštění,“ uvedla Kaplan.

Za propuštění Sencova se u prezidenta Vladimira Putina přimlouvala jeho matka, západní politici, řada organizací, stejně jako slavní filmařští kolegové jako třeba Pedro Almodóvar, Wim Wenders a Agnieszka Holland. Mluvčí Kremlu Drimtij Peskov ale tvrdí, že Sencov musí o milost požádat sám, aby měl šanci ji dostat. Něco takového ale Ukrajinec odmítá.

Sencov musí o milost požádat sám, aby měl šanci ji dostat.

Tweetni to