Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Denní menu

Jak pomoct planetě? Nezahýbat doleva, radí UPS

Autor: UPS
Autor: UPS

Doručovací firma UPS má překvapivou strategii. Její dodávky prakticky nikdy nezahýbají doleva, pokud to není skutečně nevyhnutelné. V praxi to vypadá tak, že na devět zahnutí doprava připadá jedno doleva. (Mluvíme o zemích, kde se jezdí vpravo.) A tahle zdánlivě podivná zásada je dobrá pro UPS, pro ty, kdo čekají na balíky, i pro planetu, jak píše server Quartz.

UPS a jí podobné firmy jsou ukázkou společností, které stále dokola propočítávají problém plánování cest. Což je zdánlivě ne zas tak komplikovaná úloha, jejímž cílem je co nejlépe naplánovat obsluhu zákazníků více vozidly. Zdánlivě nekomplikovaná - ovšem stále bez uspokojivého, definitivního a všeobecně použitelného řešení. Odpověď UPS zní: nikdy ne doleva. I když to u jedné konkrétní dodávky může znamenat, že nepojede tou nejkratší možnou cestou.

Ovšem UPS uvažuje v jiných proporcích - a statistika velkých čísel hovoří jasně. Jak alespoň firma tvrdí: zahýbání vpravo ušetří ročně nejen 37 milionů litrů benzinu a tedy 22 000 tun oxidu uhličitého, ale také čas, který odpovídá doručení 350 tisíc balíků navíc. Důvod? UPS potřebuje méně aut, neboť každé auto ve výsledku ujede méně – paradoxně právě proto, že nebere nejkratší trasy. Kouzlo toho všeho je prý hlavně v tom, že při zahýbání doleva musíte v křižovatce přejet protisměrný pruh. To znamená větší riziko nehody, delší dobu, u níž běží při čekání motor naprázdno, a ve velkém měřítku pak i hrozbu uvíznutí v dopravní zácpě.

Quartz si samozřejmě klade otázku: Když to takhle hezky funguje UPS, fungovalo by to všem? Proč tedy všichni nezahýbáme jen doprava - a Britové a jim podobní doleva? Při jednom výletu by nás to otravovalo, dojeli bychom do cíle třeba o 63 vteřin později, ovšem dlouhodobě by to šetřilo čas i peníze.

Je to typické vězňovo dilema, odpovídá si server. Jistěže bychom měli všichni držet basu; kolektivně je to skvělé. Bohužel individuálně se vyplatí basu nedržet a ostatní podrazit, byť jen zdánlivě. Přitom snížení oxidů uhlíku by bylo tak snadné.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].