Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika, Společnost

Irští politici nevsadili ve volbách na migrační krizi

Podivuhodné irské volby • Je čas dát Trumpovi kopačky • Čína a uhlí • Výchovné prací prášky

Irsko volilo • Autor: REUTERS
Irsko volilo • Autor: REUTERS

Autorka dnešního menu se právě vrátila z oběda u irského velvyslance, kde strávila zhruba hodinu a půl ve stavu, který by popsala jako Jiříkovo vidění. Tématem byly totiž páteční irské volby a nebylo možné se vyhnout srovnání tamní a tuzemské politické kultury.

V předvolební kampani se totiž téměř vůbec nemluvilo o migrační krizi a žádná ze stran se na výbušném tématu nesnažila získat body. Tamní volební systém totiž umožňuje voličům vybírat si mezi kandidáty (a mohou tedy zároveň podpořit více stran) - což má za následek všeobecnou umírněnost uchazečů o místa v parlamentu.

Kdokoliv vyhraněný totiž riskuje, že neosloví dostatečný počet voličů. A s antiuprchlickou rétorikou by v zemi, z níž odcházela generace za generací „ekonomických uprchlíků“ za lepším do Británie či do Ameriky, málokdo pochodil. Tlak veřejnosti dokonce před časem donutil vládu, aby při debatě o přerozdělování uprchlíků zdvojnásobila původní irskou nabídku na přijetí běženců ze dvou tisíc na čtyři.

Výsledky voleb pak předběžně (konečné výsledky ještě nejsou k dispozici) ukazují na další pozoruhodné chování irských voličů. V zemi, která právě slaví definitivní vymanění z drápů ekonomické krize a návrat k prosperitě se slušným ekonomickým růstem, nízkou nezaměstnaností a relativně zkroceným dluhem, za to lidé „neodměnili“ stávající vládu složenou z juniorních labouristů a vedoucí irské strany Fine Gael.

Ekonomický růst byl totiž podmíněn úspornými opatřeními – a zdá se, že těch už mají Irové plné zuby. Přestože Fine Gael zřejmě získá většinu hlasů, vládu na současném půdorysu neobnoví a je možné, že se bude nějakou dobu o novém kabinetu vyjednávat. Znalci irského prostředí dokonce nevylučují opakování voleb.

Týdeník The Economist se ostře pustil do favorita republikánských primárek Donalda Trumpa, když píše, že miliardář „není hoden“ vést „jednu z nejskvělejších stran na světě“, natož celou zemi. Podle Economistu je jedním z ukazatelů dobrého politika jeho schopnost probouzet v lidech to dobré. Trump naopak dosud těžil z podněcování k nenávisti a násilí. „Musí být zastaven,“ píše týdeník; a toto prohlášení lze mimochodem lze doporučit pozornosti každému, kdo si myslí, že novináři by neměli zastávat – a veřejně obhajovat – vyhraněné a jasně formulované názor.

Autor: Globe Media /  Reuters
Autor: Globe Media / Reuters

Podle Economistu má největší šance zastavit Trumpa Marco Rubio. Ostatní kandidáti - zejména Ted Cruz, který je prý mylně přesvědčen, že právě on je Trumpovým seriózním vyzývatelem - musí z boje odstoupit.

Čína oznámila, že propustí a „redislokuje“ dva miliony pracovníků v uhelném a železárenském průmyslu. Takový počet představuje 15% pracovní síly v tomto segmentu.  Oznámil to ministr lidských zdrojů a sociálních věcí Jin Wej-min. Masové propouštění bylo předem plánováno. Je to poprvé, kdy Čína oznámila tato čísla světu a podle ohlasů to ukazuje, že boj proti zpomalování tamní ekonomiky nebude jednoduchou záležitostí.

Podle Guardianu roste druhá největší světová ekonomika nejpomaleji za posledních 25 let. Přestože čínské Ministerstvo lidských zdrojů a sociálních věcí odhaduje míru nezaměstnanosti na 4,05%, mnoho ekonomů se shoduje, že tyto odhady jsou spíše podceněné. Vláda má připraveno 100 miliard juanů, tedy v přepočtu téměř 380 miliard korun, aby mohla v následujících dvou letech propuštěné dělníky přemístit do jiných částí země.

V tomto případě má ovšem propouštění (a  s ním spojený pokles HDP) další příčinu. Guardian upozorňuje, že odchod horníků je sice špatnou zprávou pro výkon energetického průmyslu, ale dobrou pro znečištění ovzduší. Posledních dvacet let se v Číně zvyšoval podíl energie vyráběné spalováním uhlí a země se s rozvojem uhelného průmyslu stala dokonce největším znečišťovatelem vzduchu na světě. I proto přistoupila ke snižování těžby - a ohlášená čísla dalece předčí cíle přijaté na nedávném klimatickém summitu v Paříži. Zároveň Čína začala investovat do výroby energie z obnovitelných zdrojů, která jen loni vzrostla o více než 20 procent.

Společnost Procter & Gamble India a její agentura BBDO India se ve svých reklamách dlouhodobě zaměřují  na téma rovnosti pohlaví.Jejich nejnovější apel se objevuje v reklamě na prací prášek Ariel. Spot ukazuje, jak jednoduše se přenášejí mezigenerační stereotypy - a hlavně to, že nikdy není pozdě začít je měnit.

Hlavním, (anti)hrdinou videa je otec pracující ženy, která se vrátí domů, kde začíná její domácí „multitasking“. Uklízí, vaří večeři, pere a zároveň vyřizuje pracovní telefonát. Otec ji pozoruje, přemýšlí o její výchově a v duchu k ní promlouvá:  „Omlouvám se, že jsem ti nikdy neřekl, že domácí práce nejsou jen tvojí povinností, ale i povinností tvého manžela. Omlouvám se i za to, že jsem nikdy nepomohl tvé matce. A to, co jsi viděla, ses naučila.“ Video je zakončeno obligátní otázkou: „Proč je praní prádla jen matčinou povinností?“

Sheryl Sandbergová, provozní ředitelka Facebooku, jež mimo jiné provozuje portál LeanIn.org inspirující a podporující pracující ženy, o této reklamě napsala, že je to nejsilnější video, jaké kdy viděla. „Ukazuje jak stereotypy zraňují nás všechny a jsou přenášeny z generace na generaci.“ Poté, co ji uveřejnila na svém profilu, dočkalo se video téměř 50 tisíc sdílení během jedné hodiny.

Agentura BBDO India už získala za reklamu - která byla součástí kampaně #ShareTheLoad - cenu na reklamním festivalu v Cannes; oceněna tu byla i její další kampaň #TouchThePickle, která se zaměřuje na přijímání žen indickou společností během menstruace. Během menstruace jsou ženy v Indii vyloučeny z běžných činností a jedním ze zažitých mýtů je, že ženy by se během tohoto období neměly dotýkat sklenice s kyselými okurkami, protože okurky by se po jejich doteku zkazily. Agentura BBDO India proto vytvořila kampaň, která vyzývá ženy aby proti těmto tabu čelily.

Možná by časem kromě soutěže Sexistické prasátečko mohla u nás vzniknout i soutěž, která by naopak oceňovala reklamy, jež přenášejí podobná sdělení – pokud by se tu tedy takové našly.

Video: Známé postavy z filmů nominovaných letos na Oscara „přehrané“ černošskými herci byly součástí ceremoniálu.

https://www.youtube.com/watch?v=7aK03Vnd-kk

Kulturní tip: Den kobylek. ČT2 29.2.2016  21:55. Hollywood, město snů, se mění v děsivou noční můru v adaptaci románu Nathanaela Westa.

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikneE-mail:Denní menu Respektu (zajímavé články z médií každý všední den)Výběr z obsahu nového vydání týdeníku RespektTOP články týdne na Respekt.czZobrazit předchozí newslettery

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].