úterý 31. 10. 2017

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Washingtonský komentátor deníku Financial Times Edward Luce předpokládá s padesátiprocentní pravděpodobností, že se Spojené státy řítí do ústavní krize. Důvodem je samozřejmě vyšetřování napojení předvolební kampaně Donalda Trumpa na Rusko. Zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller v pondělí obvinil bývalého šéfa kampaně Paula Manaforta z praní peněz, daňových úniků a deseti dalších trestných činů. Spolu s Manafortem je obviněn ještě jeho obchodní společník Rick Gates, ale za nejdůležitější se považuje skutečnost, že již před časem se ke lhaní o svých kontaktech s Ruskem přiznal Trumpův poradce George Papadopoulos. Vyšetřovatel Mueller to oznámil krátce po zatčení Manaforta, přestože - jak píší FT - to mohl udělat již dávno. Pointa je zřejmá: Papadopoulos začal výměnou za nižší trest spolupracovat a k témuž bude teď vyšetřování mířit v případě další dvojice obviněných.

The Economist vysvětluje, že Mueller předvádí vyšetřovací taktiku osvědčenou od dob Al Capona. Jeho cílem není Trump ani konkrétní lidé, ale Rusko a jeho vliv na volby. Metodou je odhalení jakýchkoliv nesrovnalostí, hrozba tvrdými tresty a z ní vyplývající spolupráce, jež pak vedou k dalším odhalením. Manafort tak v tuto chvíli čelí podezření z trestných čin spáchaných dávno předtím, než začal pracovat pro Trumpa (a ten na to ve svých tweetech také upozorňuje).  Ale až mu začnou reálně hrozit desítky let vězení, možná vyšetřovatelům vysvětlí výměnou za shovívavost i ledacos z dob, kdy již pro Trumpa pracoval. “Cílů je mnoho,” cituje The Economist jednoho z bývalých vyšetřovatelů. “Jedním z nich může být obvinění konkrétních lidí, jde ale také o odpovědnost. O odhalení způsobu, jakým Rusové pracují. O to, aby si toho veřejnost byla vědoma.“

TBývalý šéf FBI Robert Mueller
Robert Mueller • Autor: REUTERS

Pokud jde o možné další cíle, zmiňováni jsou kromě odvolaného poradce pro otázky národní bezpečnosti Michaela Flynna i nejbližší členové rodiny Donalda Trumpa, jeho syn Donald Trump Jr a zeť Jared Kuchner. Edward Luce píše, že Mueller je velmi zkušený vyšetřovatel a dá se předpokládat, že ví, co dělá a jak smyčku postupně utahovat.  Zároveň ale nevěří, že by Donald Trump jenom nečinně přihlížel.

V tuto chvíli se snaží stočit pozornost veřejnosti k Hillary Clinton a její údajné spolupráci s ruskou společností na těžbu uranu. Především je ale v jeho moci odvolat vyšetřovatele Muellera a pokušení v tomto bodě jistě prudce stoupá. Prezidentovi v takovém kroku nikdo nemůže zabránit, resp. jedinou obranou je impeachment, tedy odvolání prezidenta Kongresem. Jedním z možných důvodů je právě snaha bránit výkonu spravedlnosti, jenže Kongres ovládají republikáni. A ti se zatím většinou k záležitosti nijak nevyjadřují ani prezidenta před odvoláním vyšetřovatele nevarují. Luce to vysvětluje čísly z průzkumů veřejného mínění, podle nichž republikánští voliči prezidenta Trumpa stále podporují. “Dokud se tohle nezmění, může mít Trump pocit, že mu odvolání Muellera projde. A právě v tu chvíli se Amerika propadne do ústavní krize,” končí pochmurně komentář ve Financial Times.

https://twitter.com/guardian/status/925310670870065153

Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nejlepší cestovní pas na světě už nemá Německo, ale nově Singapur. Podle nového pořadí v žebříčku Passport Index (viz passportindex.org) je to vůbec poprvé, co vyhrála asijská země. Index se sestavuje podle toho, jak volně může držitel cestovního pasu dané země cestovat po světě. Občané Singapuru mohou bez víz jet do 159 zemí, Němci jen do 158. Za změnu může Paraguay, kam lze nově se singapurským pasem jet bez víza. Špatně na tom není ani Česko – s českým pasem se dá podle passportindex.org jet do 152 zemí, což spolu s dalšími zeměmi stačí na osmé místo. V detailním žebříčku, kde se posuzují i jednotlivé země v rámci skupin mezi sebou, aby každá měla vlastní pořadí, skončilo Česko na 27. místě.

 

Která země má nejlepší pas na světě

1.Singapur159
2.Německo158
3.Švédsko, Jižní Korea157
4.Dánsko, Finsko, Itálie, Francie, Španělsko, Norsko, Japonsko, Británie156
5.Lucembursko, Švýcarsko, Nizozemsko, Belgie, Rakousko, Portugalsko155
6.Malajsie, Irsko, USA, Kanada154
7.Řecko, Nový Zéland, Austrálie153
8.Malta, Česko, Island152
9.Maďarsko150
10.Slovinsko, Slovensko, Polsko, Litva, Lotyšsko149