středa 20. 12. 2017

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Firma Uber si o sobě myslí, že je pouhý zprostředkovatel služeb, ale okolní svět má za to, že je to taxislužba. Nebo aspoň přepravní společnost, Teď si to definitivně myslí i Soudní dvůr Evropské unie v Lucemburku, rozhodl tak ve středu.

Ve svém výroku soud užívá už mnohokrát zopakovaný argument: nejde o nálepku a o to, jak se sama společnost nazývá. Pokud provozuje přepravu, je to přepravní společnost - a aplikace je pro provoz firmy naprosto nezbytná, tudíž Uber nemůže říkat, že jen něco nabízí a někdo to zcela nezávisle využívá.

Reklama
Reklama

Uber nezmizí a soudní rozhodnutí nekomplikuje jeho fungování v zemích, kde se pomocí jeho aplikace spojují se zákazníky licencovaní taxikáři. Nebude ale moci rozšiřovat svoji klíčovou službu - tedy propojování zákazníků s obyčejnými řidiči, kteří netaxikaří profesionálně. A tam, kde už takhle působí, například v Praze, může očekávat problémy.

Firma nicméně v první reakci prohlásila, že soudním rozhodnutím se vlastně nic nemění, protože sama dlouhodobě po vlastní regulaci volá.

Čtěte také: Uber mi taxi

Reklama
Reklama
Reklama
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů, více informací.

Evropská komise zahájila proti Polsku sankční proceduru, která může skončit až jeho odebráním hlasovacích práv v institucích Unie - což je pro stát nejvyšší možný trest v EU. Komisařský tým se tak rozhodl proto, že Polsko podle něj porušuje základní principy liberální demokracie, na kterých Unie stojí a která jsou vyžadována od všech zájemců o členství. Konkrétně jde o oddělení exekutivní a justiční moci a ctění nezávislosti justice.

Komisi vadí politizace polských soudních orgánů a zejména  dosazování členů do jednotlivých soudních instancí na základě rozhodnutí vlády včetně obsazování Nejvyššího a Ústavního soudu. Brusel to považuje za zásadní porušení právního státu a tvrdí, že nemohl rozhodnout jinak. Eurokomisař Frans Timmermans, který aktivaci článku 7 smlouvy o EU, a tedy zahájení zmíněné procedury oznamoval, řekl, že omezování svobody justice je v Polsku dlouhodobý trend, na který byla Varšava opakovaně kriticky upozorňována.

Reklama
Reklama

„Bylo to rozhodnutí s těžkým srdcem, ale donutila nás k tomu fakta,“ sdělil ve středu odpoledne Timmermans. „Právní stát je nutná podmínka k efektivní spolupráci členských států. Je to základ toho, čím Evropská unie je,“ dodal muž číslo dvě Evropské komise.

Aktivace zmíněného článku 7 je bezprecedentní krok. Doposud dopadly politické sankce na Rakousko v roce 2000, kdy do tehdejší vlády poprvé vstoupili radikální Svobodní Jörga Haidera. Rakousko bylo řadu měsíců izolováno od všech politických debat, ale jeho ministři nepřišli o právo hlasovat o přijímané legislativě v orgánech unie. A právě to nyní hrozí Polsku.

Cesta k tomu je nicméně dlouhá. Sama komise dává Polsku čas k vyjednávání a sjednání nápravy a vlastní odebrání hlasovacích práv by nakonec musely schválit jednomyslně všechny členské státy. Polsko v tomhle spoléhá na visegrádského partnera Maďarsko, které už dalo ústy svého ministra zahraničí najevo, že se za polského spojence postaví.

Reakce na rozhodnutí Bruselu jsou smíšené. Řada soudních instancí z ostatních evropských zemí včetně českých justičních autorit už dříve podpořila tlak EU na polskou vládu a postavila se za polské kolegy. Experti na polskou politiku a ti, kteří se profesionálně věnují Visegrádu, ale upozorňují, že nová kritika z Bruselu jen dále obrní stoupence vládní strany Práva a spravedlnosti a povede v zemi k větší euroskepsi.

Reklama
Reklama