Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Komentáře

Uber mi taxi

Dravý byznys, který předběhl svou dobu, nemusí znamenat hrozbu. Je ale nutné domluvit se s jeho lídry na pravidlech hry.

Novinové titulky, v nichž pražští taxikáři hrozili, že zatarasí magistrálu, a záběry z letiště, kde napadají řidiče konkurenční služby Uber, mohou snadno vést k jednoduché úvaze. Zástupci asi nejméně oblíbené pražské živnosti brání své právo nadále a vytrvale kazit českému hlavnímu městu pověst. Lze to však vidět i očima těch taxikářů, kteří svou živnost berou vážně a snaží se vyjít vstříc zákazníkům: zástupci tradičního povolání, svázaného mnoha pravidly, se brání proti konkurenci, která umí přísné regule obcházet.

Pravdu mají spíš ti druzí. Ani jejich kritici ale rozhodně nejsou mimo. Díky technologiím a lidské kreativitě před českým státem – a nejen před ním – leží jako na podnose možnost udělat svá města pohodlnější pro obyvatele i návštěvníky. Teď jde jen o to, jak se k této šanci postavit.

Výzva – ke komunikaci

Uber i Airbnb (služba nabízející ubytování v soukromých bytech) působily v době svého vzniku sympaticky podvratně a vynalézavě. Proč platit za drahé taxíky, když je možné svézt se s někým, kdo do vaší destinace jede tak jako tak a má volné sedadlo? A proč utrácet v hotelích, když vám nějaký domorodec rád za malou úplatu nabídne postel ve svém bytě? Do té doby neznámý model měl ale i méně nevinnou tvář, což se v průběhu uplynulých deseti let ukázalo. Z Uberu se stala dravá planetární taxislužba a z Airbnb dravá hotelová síť, jež rozhoupala nájmy a proměnila centra mnoha měst na všech kontinentech. Z Uberu se možná ještě vyklube vizionář elektrických…

I_obalka_R41_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R41_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

redaktor, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1167
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte