úterý 19. 12. 2017

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Estonsko pracuje na tom stát se první zemí s vlastní kryptoměnou. Má pro ni připraveno jméno „estcoin“ a plán, podle kterého by mělo jít o platidlo pro takzvané e-rezidenty, což je loni zavedený status umožňující cizincům založit si v Estonsku firmu a na dálku ji spravovat.

Píše o tom internetový deník Quartz, který o tomto estonském nápadu informoval už dříve, stejně jako o ne příliš vstřícné reakci ze strany Evropské centrální banky. Estonsko používá euro od roku 2011 a šéf ECB Mario Draghi už letos progresivní pobaltské zemi připomněl, že jednou ze základních podmínek eurozóny je nevydávat vlastní měnu.

Reklama
Reklama

Estcoin
Estcoin

Kaspar Korjus, šéf estonského e-rezidenčního programu, ale má prý několik řešení, jak novou kryptoměnu s členstvím v eurozóně skloubit. Estcoin má fungovat jako jakýsi digitální žeton spojený s e-rezidentsvím. Estonsko nabídlo tento statut světu před třemi lety a hodně se o něm začalo mluvit loni poté, co si Britové odhlasovali odchod z Evropské unie a mnohé britské podniky hledaly způsob, jak zůstat na evropském trhu.

Nyní je takto v Estonsku registrováno 27600 e-rezidentů ze 151 zemí. Ti budou moci získávat estcoiny jako věrnostní body za to, že program e-rezidentství podporují, například pro něj získávají další členy. Kurz estcoinu má být svázán s eurem, takže by nemělo být možné spekulovat na jeho růst jako u bitcoinu. Měna ale může mít uplatnění v tom, že e-rezidentům usnadní placení napříč státy bez transakčních bankovních poplatků u standardního platebního styku. Celý text Kaspara Korjuse o estcoinu si lze přečíst zde.

https://www.youtube.com/watch?v=1IxLHLEDY0Y&feature=youtu.be

Reklama
Reklama
Reklama
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů, více informací.

Americký prezident Donald Trump zveřejnil svou národní bezpečnostní strategii - a v ní Spojené státy uznávají, že Rusko a Čína jsou jejich soupeři a protivníci. “Bezpečnostní strategie” je formální dokument - k přečtení zde – a od dob Ronalda Reagana ji vydává (zpravidla na čtyři roky) každý americký prezident. Je to tedy jakýsi americký zahraničně-politický kompas.

Ruské moderní válčení (dnes módně zvané hybridní) je dobře zdokumentované; tomu čínskému, velmi podobnému, se věnuje třeba nejnovější vydání týdeníku The Economist. Trump - jehož kolegové a podřízení jsou vyšetřováni kvůli podezření, že ruskému vlivu ve Spojených státech vědomě napomáhali - je tedy bere na vědomí. A říká, že Rusko a Čína “zpochybňují americký vliv, hodnoty a bohatství” a “chtějí nahlodat americkou bezpečnost a prosperitu”. Podle komentátorů jsou takhle tvrdá slova vítězstvím jestřábů v Trumpově okolí.

Reklama
Reklama

Jak už to tak u současného amerického prezidenta bývá, dokument obsahuje jednu docela kontradikci - Čína a Rusko sice podle něj touží dostat Ameriku na kolena, přesto je třeba s nimi navázat partnerství - “skvělé partnerství”, pochopitelně. Ovšem za podmínky, že nebudou ohroženy “americké národní zájmy”. Jak to bude přesně vypadat, uvidíme v příštích letech na Blízkém a Středním východě, Balkáně a Ukrajině, Severní Koreji a v Jihočínském moři.

Reklama
Reklama