čtvrtek 14. 6. 2018

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Irsko bylo dlouho vnímáno jako jedna z nejvíce společensky konzervativních západních společností, i díky silnému vlivu katolické církve. V posledních letech však země razantně mění kurz. V roce 2015 Irové v referendu odhlasovali legalizaci sňatků osob stejného pohlaví, před pouhým měsícem jasně schválili zrušení zákazu potratůA další referendum se chystá už na podzim - podle listu The Washington Post pravděpodobně v říjnu budou Irové hlasovat o tom, zda si přejí zachování části ústavy, která činí trestné „rouhačství“.

Jakkoliv se na rozdíl od předchozích referend jedná spíše o symbolickou záležitost, zastánci referenda tvrdí, že odstranění této pasáže pomůže vylepšit mezinárodní reputaci země. „Vyšleme jasný signál, že zákony o rouhačství neodrážejí irské hodnoty a že nevěříme v jejich smysluplnost,“ vyjádřil se irský ministr spravedlnosti.

Reklama
Reklama

Odstavec o rouhačství obsahuje irská ústava z roku 1937 a podle zákona o pomluvě z roku 2009 mohou být nábožensky urážlivé výroky trestány pokutou až 25 000 eur. Přestože zákon není vynucován a poslední známý případ soudně stíhaného rouhačství pochází pravděpodobně až z roku 1855, otázku zmedializoval incident starý tři roky.

Britský herec Stephen Fry tehdy v irské televizi na otázku, co by řekl Bohu, prohlásil, že nevidí důvod, proč by měl respektovat někoho, kdo stvořil svět plný bolesti a utrpení. „Rakovina u dětí? Pokud bůh opravdu stvořil svět, pak je to maniak, naprostý maniak a sobec,“ prohlásil tehdy Frey. Neznámý irský občan následně přišel na policejní stanici s přáním nahlásit zločin, kterého se herec dopustil. Irská policie nicméně od vyšetřování upustila, poté co shledala, že výroky „nepobouřily dostatečně velký počet lidí“.

Reklama
Reklama
Reklama
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů, více informací.

V Rusku začíná mistrovství světa ve fotbale, do země proudí statisíce fanoušků z celého světa a členové ruského parlamentu varují ruské ženy: Nespouštějte se s cizincem, nebo vám zůstanou jen oči pro pláč! Zprávu o tom přináší Newsweek.

Fotbalové mistrovství je pro hostitelskou zemi velká logistická událost. Zápasy mezi 32 reprezentačními týmy zaberou následující měsíc, budou se odehrávat dohromady v 11 ruských městech a očekává se, že tenhle sportovně-společenský svátek přitáhne do Ruské federace zhruba 1,5 milionu turistů. Jejich osobní zkušenost z pobytu, jak doufají ruští představitelé, by mohla vylepšit pověst Ruska pochroumanou v poslední době krádeží Krymu, podvratnou válkou proti Ukrajině a Západu, sílícími represemi proti domácím oponentům Kremlu a potlačováním lidských práv.

Reklama
Reklama

BBC už před pár dny informovala o šestidílných „kurzech smíchu“, ve kterých se zaměstnanci ruské veřejné dopravy učí před mistrovstvím, jak ovládat obličejové svaly a správně se usmívat na cestující. Pro Rusy to mimochodem není úplně jednoduchý úkol.  V roce 2015 byla Moskva vyhodnocena jako nejvíc zamračená a k návštěvníkům nejmíň přátelská metropole světa. O úsměv ovšem v Rusku není nouze kvůli nějakému většímu pocitu nešťastnosti mezi jeho obyvateli, ale proto, že je v Rusku úsměv neznámého člověka všeobecně vnímám jako znak jeho slabosti a neinteligence - aspoň podle mezinárodní studie 44 světových kultur otištěné před dvěma lety v časopise Journal for Nonverbal Behavior.

Něco jiného je ovšem sex - ochotu k němu s neznámým cizincem se Rusové a Rusky podle svých politiků zjevně nemusí učit, spíš je třeba jim ho rozmlouvat. Úkol na sebe vzala předsedkyně parlamentního výboru pro rodinu Tamara Pletněva. V oficiálním projevu varovala ruské ženy před „nevhodným chováním“ a „nesprávným stykem s cizinci“, ze kterého jim vzejde leda tak „osamělé mateřství a vůbec nic dobrého“. Podle Tamary Pletněvy je vztah s cizincem nebezpečný i tehdy, když skončí svatbou. “Vezmou se, on ji odveze pryč a ona pak neví, jak se vrátit domů,“ cituje šéfku rodinného výboru Newsweek. „Nejsem žádná nacionalistka, ale naše děvčata by měla rodit naše děti.“

Pletněva, jejíž výbor se zabývá i ochranou ženských a dětských práv, je známá konzervativním pohledem na svět. Když si u ní nedávno stěžovalo několik ruských novinářek na sexuální obtěžování, jemuž při své práci v Rusku často čelí, a žádalo ji o prosazení zákona proti takovým útokům, odmítla jejich požadavek jako „nepřiměřený“. „Ženy, které někdo obtěžuje, si o to většinou samy říkají, jsou vyzývavé, protože něco takového chtějí,“ řekla tisku.

Amnesty International pak v souvislosti se začátkem fotbalového mistrovství vyzvala fanoušky, aby při té příležitosti posílali vzkazy solidarity lidem uvězněným či pronásledovaným a šikanovaným v Rusku za obranu občanských, politických a všeobecně lidských práv. To jsou ti skuteční šampióni v Rusku, řekl na adresu ruských vězňů svědomí vedoucí kampaní české odnože Amnesty International Martin Balcar.

Reklama
Reklama