pondělí 19. 2. 2018

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Vedení CDU a možná i celého Německa by po Angele Merkel mohla za pár let převzít další žena, která má k politice nynější kancléřky velmi blízko. Angela Merkel v pondělí rozhodla, že důležitý post ve straně obsadí její šéfka sárské vlády Annegret Kramp-Karrenbauer. Stane se takzvanou generální sekretářkou, což je v CDU důležitá funkce každodenního provozního manažera.

Podle prvních ohlasů v německýchsvětových médiích jde o významný signál, kdo by stranu měl jednoho dne převzít. Pětapadesátiletá Annegret Kramp-Karrenbauer drží v CDU podobný středový proud jako Angela Merkel. Podpořila její imigrační politiku a je už delší dobu na seznamu kandidátů, kteří by do vedení CDU mohli nastoupit.

Reklama
Reklama

Angela Merkel by měla být příští měsíc jmenována do vedení nové koaliční vlády, v pořadí již čtvrté, po více než 12 letech v čele země. Po nepřesvědčivém volebním výsledku v loňských volbách - které sice vyhrála, ale podpora pro CDU klesla a jednání o koalici to zkomplikovalo - se kancléřka dostala v poslední době pod tlak, aby se ve straně začalo řešit její nástupnictví.

Annegret Kramp-Karrenbauer řídí Sársko, milionovou spolkovou zemi na hranici s Francií, od roku 2011. Loni vedla místní CDU do pátých vítězných voleb v řadě.

Reklama
Reklama
Reklama
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů, více informací.

Dopování na curlingu? U sportu, který v televizi vypadá jako relativní pohoda bez velkého fyzického vypětí, to přece nedává žádný smysl.  Nevěřícně se tváří i ruská výprava v reakci na nejnovější aféru olympijských her, kdy ruský medailista v curlingu Alexandr Krušelnickij neprošel dopingovou kontrolou. První z testů ukázal vysokou hladinu zakázané látky meldonium, kvůli níž dostala předloni distanc tenistka Maria Šarapovová.

Krušelnickij minulý týden s manželkou vyhrál bronz v soutěži smíšených dvojic. V pondělí vrátil akreditaci a opustil olympijskou vesnici, i když nález ještě nebyl definitivní a vzorky se budou ještě dál zkoumat. Aféru odmítl komentovat.

Reklama
Reklama

Rusko se na olympiádě snažilo napravit svoji dopingovou pověst, kvůli níž na hrách startuje pod neutrální vlajko – a usilovalo o povolení pochodovat v neděli na závěrečném ceremoniálu už s vlastním praporem. Pokud by se podezření potvrdilo, bude to pro Rusko znamenat velkou komplikaci.

Meldonium je látka obsažená v lécích proti onemocnění srdce. U Krušelnického byla podle zpravodajů Wall Street Journal ve vzorku moči nalezena větší koncentrace než u lidí, kteří tento lék užívají jako pacienti, proto se budou provádět další testy. Podle téhož článku se prověřuje i hypotéza, že jde o provokaci nebo sabotáž, což je vysvětlení, k němuž se kloní i mnozí ruští sportovci. Mimo jiné proto, že u curlingu nedává stimulace oběhové soustavy velký smysl; navíc poté, co se u Šarapovové na stejný prohřešek poměrně nedávno přišlo a šlo by tedy o poměrně velké riskování.

Najdou se ale i hlasy, podle nichž doping dává smysl i v curlingu. „Když lidé koukají na televizi, tak si to neuvědomí, ale je to docela dřina,“ říká ve Wall Street Journal bývalý americký reprezentant v curlingu Dean Gemmell, který o správném vyladění těla pro tento sport napsal knihu a v článku popisuje, že doping může lecčemus pomoc.

Pokud metař zvedne svůj výkon o pět až deset procent, kámen může podle Gemmella dojet až o šest palců dál, což je v olympijském zápase hodně. „Abych řekl pravdu, tak jsem to čekal. Nijak mě to nepřekvapuje,“ říká dokonce Gemmell s tím, že ruský pár sehrál na olympiádě devět zápasů během šesti dnů, což není málo.

Pro Rusko šlo o první medaili, kterou kdy v curlingu na olympiádě získalo. Krušelnického manželka a spoluhráčka Anastasia Bryzgalová pověsila na Instagram fotografii, jak se s manželem v Koreji houpou šťastně a zamilovaně na houpačce – s komentářem, že „láska spasí svět“.

Nyní může ruský pár o medaili přijít, byť takový proces může trvat dlouho. Reportéři Wall Street Journal v článku zachytili i reakci norského závodníka Magnuse Nedregottena, který v závěrečném boji s Rusy prohrál. S reportéry mluvil už z domova v Norsku, kam dorazil bez medaile v neděli. „Docela mě to štve,“ poznamenal bramborový Nedregotten. Nicméně do finálního prošetření prý nechce nikoho z ničeho obviňovat.

Reklama
Reklama