Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Dělníci kultury, Kultura

Nástrahy skupinové komunikace

Spolu proti publiku

Dnes dovolte odlehčený víkendový postřeh. Jakkoli to zní banálně, kapely jsou především skupiny. To znamená malé kolektivy, které, aby spolu vyšly, musí si vytvořit vlastní hierarchii a funkční systém komunikace. Někde je přirozený autoritativní leader, jinde zabírá hlasování a demokracie.

Zatímco ve Smashing Pumpkins tvrdě vládl diktátor Billy Corgan. Takoví Rammstein jsou proslulí tím, že se na všem musí shodnout celá šestice, což dohání producenty ve studiu k šílenství. Půl dne během nahrávání se totiž většinou neděje nic jiného, než že je kapela zabraná do sáhodlouhých parlamentních debat, k nimž nikoho z vnějšku nepřipouští.

Samostatnou kapitolou vyjádření těchto vztahů skrze body-language je pódiová prezentace. Rozmístěním hráčů se tu ukazují hodnoty, které kapela zastává. Kapely jsou mimo jiné i to, jak stojí. Jsou spolky, které si v rámci rovnostářství pomalu kreslí na scéně čáru, aby jí nikdo nepřekročil. Jindy se zpěváci vydávají do publika, aby setřeli hranici mezi jevištěm a hledištěm.

Industriální žánr reprezentovaný Einstürzende Neubauten nachází svoje vyjádření už v tom, že jsou hráči rozmístění ve dvou řadách jako u výrobní linky. Zvuk se tu posouvá od jednoho k druhému k dopracování a obrábění.

Brutální stěna hluku doslova vyvěrá z hnízda hadů, které i na velkých pódiích vytváří Swans. Ačkoli by se pohodlně mohli rozmístit do prostorů, jejich intenzita vychází i ze sevřenosti a propletenosti.

Ještě fungující duo White Stripes mělo pro svého šéfa Jacka Whitea na scéně připraveno hned několik mikrofónů. Jedním se obracel k divákům, druhý měl umístěný před bicí soupravou své ex-manželky Meg. Mohl se tak odříznout od okolního dění, vykřičet na ni všechny své texty a ještě dirigovat její hru.

https://www.youtube.com/watch?v=ePnoUv7qSCA

Nic nevyjádřilo téma osamělosti tak, jako pódiové rozmístění PJ Harvey na jejím posledním turné k desce Let England Shake. Zatímco její uměřená kapela se soustředila na pravé straně, zpěvačka se ocitla zcela izolovaná vlevo. Její hlas se s hudbou propojil až v okamžiku, kdy opouštěl reproduktory.

https://www.youtube.com/watch?v=9mq4At5jlbA

A na závěr Lightning Bolt, kteří vytvářejí vztahy se všemi, na pódium kašlou a hrají rovnou z lidí.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].