Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Společnost

Love jménem fixie

Fixie pixie, promiňte. Teď to nebude moc příjemné. Bude se totiž mluvit o vašich fixie. A ne vždycky v dobrém. Ale vydržte to, ať svět vidí, co to je pravá fixie love.

Nejprve tedy co je fixie. Je to kolo, zbavené všeho nepodstatného, což jsou především brzdy a převody. Naopak důraz se klade na to nejdůležitější, což je lehký rám, excentrický design a superúzké levisky jezdce. Z pohodlného, ovladatelného dopravního prostředku se tím stává stroj stejně nepraktický jako nebezpečný. Protože nemá převody, točí se přesně tak rychle, jak člověk šlape. Nemá to žádné výhody, zato spoustu nevýhod. Například do kopce se cyklista dře jako kůň a musí šlapat vestoje. Naopak z kopce se šlapky kmitají jako o život a jezdec musí kmitat stejně rychle, v čemž mu superúzké levisky rozhodně nepomohou. Pocity z jízdy tudíž dobře vystihuje český název furtošlap. Jelikož kolo nemá brzdy, spolehlivě lze zastavit jedině vyjetím na protější kopec. Pokud tento není k dispozici, zastavuje se smykem anebo nohama o zem, případně ještě nárazem nebo pádem, přičemž na závěr jmenované způsoby jsou častější, zejména mezi začínajícími fixie pixie.

Profimedia.cz • Autor: Profimedia.cz
Profimedia.cz • Autor: Profimedia.cz

Fixie pixie jsou uživatelé fixie. Rekrutují se z řad mladých mužů, kteří mají přebytek fyzických sil a snížený pud sebezáchovy. Jejich kola jsou také hubená, lehká, trochu retro a mají berany a na šlapkách často klipsy, aby se zvýšilo riziko úrazu.

Fixie pixie zřejmě vzešli z New Yorku. Původně tam začali fixie, plným jménem fixed gear bike, používat messengeři, odkoukali je od Indů, kteří na ně byli zvyklí ze své domoviny. Z New Yorku se pak kola rozšířila do všech světových metropolí, nejdřív rovných, posléze i kopcovitých. Na fixie pixie tam čekají všechny myslitelné obtíže. Tito je však srdnatě překonávají, řítí se z kopců mezi troubícími taxíky, obratně zastavují smykem a srůstají se svým fixie v jeden pružný organismus, který nepostrádá eleganci, korunovanou superúzkými leviskami. A právě pro tyhle okamžiky se to prý dělá – v těch chvílích spojí fixie pixie s fixie jediná a skutečná fixie love, pevná jako zaseknutá klipsna.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].